VERSION - en to pt_PT translation catalogue (1301 entries)

en: %1$s - Recommended Value: %2$s. Max input vars limitation will truncate POST data such as menus. See: %3$sIncreasing max input vars limit.%4$s
pt_PT: %1$s - Valor Recomendado: %2$s. A Limitação de max input vars poderá alterar os dados dos posts. Ver: %3$sAumentar o limite max input vars.%4$s

en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of %2$s.
pt_PT: %1$s - Recomendamos uma versão de PHP miníma de %2$s.

en: %1$s - We recommend setting max execution time to at least %2$s.
pt_PT: %1$s - Recomendamos que o limite máximo de tempo seja pelo menos %2$s.

en: %1$s - We recommend setting memory to at least %2$s. To import the demo data %3$s of memory limit is required. See: %4$s
pt_PT: %1$s - Recomendamos que indique pelo menos %2$s de memória. Para importar dados um limite de %3$s é necessário. Ver: %4$s

en: %1$s - WordPress recommends a minimum MySQL version of %2$s. See: %3$sWordPress requirements%4$s
pt_PT: %1$s - WordPress recomenda uma versão mínima de MySQL de %2$s. Ver: %3$sRequisitos do WordPress %4$s

en: %1$s Copyright %2$s, All Rights Reserved &nbsp;|&nbsp; %3$s Theme by %4$s
pt_PT: %1$s Copyright %2$s, Todos os Direitos Reservados &nbsp;|&nbsp; %3$s Tema por %4$s

en: %1$s installed and activated successfully.
pt_PT: %1$s instalado e activado com sucesso.

en: %1$s installed successfully.
pt_PT: %1$s instalado com sucesso.

en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
pt_PT: A Versão %1$s do tema %2$s é antiga. A versão core é %3$s

en: %1$sThe demo import has finished, but there were some import errors.%2$sMore details about the errors can be found in this %3$s%5$slog file%6$s%4$s%7$s
pt_PT: %1$sA importação da DEMO terminou mar ocorreram alguns erros.%2$sPode encontrar mais detalhes sobre estes erros no ficheiro %3$s%5$sde log %6$s%4$s%7$s

en: %1s Translation Status: %2s Done
pt_PT: Estado da Tradução de %1s Translation: %2s Concluído

en: %1s comes localization-ready out of the box. All that’s needed is a translation file for your language, Contribute in our translation portal to complete the %2s translation, In exchange, we offer %3sExtra 6 Months FREE TieLabs Support*%4s to the most 3 contributors for each completed translation. Thank you very much for your contribution.
pt_PT: %1s vem preparado para localização. Tudo o que é necessário é um ficheiro de tradução para o seu idioma. Contribua no nosso portal de tradução para completar a tradução de %2s. Em troca, oferecemos %3s 6 Meses Extra de Suporte GRATUITO%4s aos 3 maiores contribuidores para cada tradução concluída. Muito obrigado pela sua contribuição

en: %d day | %d days
pt_PT[0]: %d dia
pt_PT[1]: %d dias

en: %d year | %d years
pt_PT[0]: %d ano
pt_PT[1]: %d anos

en: %s (Invalid)
pt_PT: %s (inválido)

en: %s (Pending)
pt_PT: %s (pendente)

en: %s Comments
pt_PT: %s Comentários

en: %s Followers
pt_PT: %s Seguidores

en: %s Font File
pt_PT: %s Ficheiro de Fonte

en: %s Min. Views Number
pt_PT: Número Mínimo de Leituras %s

en: %s Plugin is required
pt_PT: O plugin %s é necessário

en: %s Plugin is required, click on the button below to go to the plugins page to install it.
pt_PT: O plugin %s é necessário, clique no botão abaixo para ir para a página de plugins e fazer a instalação.

en: %s ago
pt_PT: %s atrás

en: %s articles views
pt_PT: %s vistas de artigos

en: %s hours read
pt_PT: lido %s horas

en: %s is available
pt_PT: %s está disponível

en: %s minutes read
pt_PT: lido %s minutos

en: (Only for Main Nav)
pt_PT: (Apenas para a Navegação Principal)

en: (i.e: London,UK or New York City)
pt_PT: (por exemplo: Londres, UK ou Lisboa, Portugal)

en: (no title)
pt_PT: (sem título)

en: (optional)
pt_PT: (opcional)

en: * The extra support will appear in your profile on our website, support center and in the theme dashboared only. it will not appear on ThemeForest.
pt_PT: * O tempo extra de suporte irá aparecer no seu perfil no nosso website, no centro de suporte e no painel de controlo do tema apenas. Não aparecerá no ThemeForest.

en: - Browser standard fonts in general support only 'Normal (400)' and 'Bold (700)' font weights.
pt_PT: - As fontes para browsers suportam normalmente apenas os tamanhos Normal (400)' e 'Bold (700).

en: - If you use a google font, make sure to load the font weight in 'Google Font Variants' field that corresponds to the one in parenthesis here.
pt_PT: - Se usar uma fonte Google, tem de incluir o peso da fonte no campo 'Google Font Variants' que corresponde ao que está entre parêntesis aqui.

en: - OR -
pt_PT: - OU -

en: - Select a Category -
pt_PT: Escolha uma Categoria

en: - Select a Menu -
pt_PT: Escolha um Menu

en: - Select a Slider -
pt_PT: Escolha um Slider

en: - Select a category -
pt_PT: - Escolha a Categoria -

en: 1 minute read
pt_PT: lido 1 minuto

en: 1st Column
pt_PT: 1.ª Coluna

en: 2d Column
pt_PT: 2.ª Coluna

en: 3rd Column
pt_PT: 3.ª Coluna

en: 404 Page
pt_PT: Página 404

en: 404 Page Settings
pt_PT: Configuração Página 404

en: 404 Page menu
pt_PT: Menu Página 404

en: 4th Column
pt_PT: 4.ª Coluna

en: 6 Ways Drinking Warm Water Can Heal Your Body
pt_PT: 6 forma de como beber água morna pode curar o teu corpo

en: A Refined Seattle Restaurant, Hold the Table Linens
pt_PT: Um restaurante refinado de Seattle, aguentem as toalhas das mesas

en: A title for the Ad, like Advertisement - leave this empty to disable.
pt_PT: Título para o anúncio, por exmplo Publicidade - deixar em branco para desactivar.

en: AMP Menu
pt_PT: Menu AMP

en: AMP is a Google-backed project with the aim of speeding up the delivery of content through the use of stripped down code known as AMP HTML, it is a way to build web pages for static content (pages that don't change based on user behaviour), that allows the pages to load (and pre-render in Google search) much faster than regular HTML.
pt_PT: O AMP é um projecto apoiado pela Google com o objectivo de acelerar a disponibilização de conteúdo através do uso de código reduzido AMP HTML. É uma forma de construir páginas de conteúdo estático (conteúdo que não se altera) para um carregamento e uma pesquisa mais rápida das páginas.

en: About
pt_PT: Acerca

en: About %s
pt_PT: Acerca %s

en: Above Article Ad
pt_PT: Anúncio Acima do Artigo

en: Above Article Content Ad
pt_PT: Anúncio Acima do Conteúdo do Artigo

en: Above Content
pt_PT: Conteúdo Acima

en: Above Content Ad
pt_PT: Anúncio acima do conteúdo

en: Above Footer Ad
pt_PT: Anúncio Acima do Rodapé

en: Above Header Ad
pt_PT: Anúncio Acima do Cabeçalho

en: Above Post Ad
pt_PT: Anúncio acima do post

en: Above Post share Buttons
pt_PT: Botões de Partilha acima do post

en: Above The Footer
pt_PT: Antes do Rodapé

en: Above The Header
pt_PT: Acima do Header

en: Accelerated Mobile Pages
pt_PT: Páginas Aceleradas para Mobile

en: Activate
pt_PT: Activar

en: Activate %2$s
pt_PT: Activar %2$s

en: Activate %s
pt_PT: Activar %s

en: Active
pt_PT: Activo

en: Active plugins
pt_PT: Plugins Activos

en: Ad
pt_PT: Adicionar

en: Ad #%s
pt_PT: Anúncio #%s

en: Ad Alignment
pt_PT: Alinhamento do Anúncio

en: Ad Block
pt_PT: Adicionar Bloco

en: Ad Blocker Detector
pt_PT: Detector Ad Blocker

en: Ad Image
pt_PT: Adicionar Imagem

en: Ad Image Height
pt_PT: Publicidade: Altura da imagem

en: Ad Image Width
pt_PT: Publicidade: Largura da imagem

en: Ad Shortcode
pt_PT: Shortcode de Anúncio

en: Ad Title
pt_PT: Título do Anúncio

en: Ad Title Link
pt_PT: Título do Link do Anúncio

en: Ad URL
pt_PT: Adicionar URL

en: AdRotate
pt_PT: Rotação de Anúncios

en: Adblock Detected
pt_PT: Adblock Detectado

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add Block
pt_PT: Bloco de Publicidade

en: Add Custom Sidebar
pt_PT: Adicionar Sidebar Personalizada

en: Add Custom Text
pt_PT: Adicionar Texto Personalizado

en: Add Image
pt_PT: Adicionar Imagem

en: Add Section
pt_PT: Adicionar secção

en: Add Widget
pt_PT: Adicionar Widget

en: Add a link to the theme options page to the Toolbar
pt_PT: Adicionar um link para a página de opções do tema na Toolbar

en: Add border around the widgets area
pt_PT: Adicionar Borda na Área de Widgets

en: Ads 125 x 125
pt_PT: Anúncio 125 x 125

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: Advanced Settings
pt_PT: Definições Avançadas

en: Advert - Use Advert ID
pt_PT: Anúncio - Usar o ID do Anúncio

en: Advertisement
pt_PT: Publicidade

en: Advertisement Settings
pt_PT: Definições de Publicidade

en: After all is said and done, more is said than done
pt_PT: Depois de tudo o que disse e fiz, mais está dito do que feito

en: Ajax Filters
pt_PT: Filtros Ajax

en: All
pt_PT: Tudo

en: All Demos Support RTL.
pt_PT: Todas as Demos Suportam RTL.

en: All installations and activations have been completed.
pt_PT: Todas as instalações e activações foram completadas.

en: All installations have been completed.
pt_PT: Todas as instalações foram completadas.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
pt_PT: Todos os plugins foram instalados e activados correctamente. %1$s

en: Alphabetically
pt_PT: Alfabeticamente

en: Alternative Text For The image
pt_PT: Texto Alternativo para a Imagem

en: An error has occured. Please reload the page and try again.
pt_PT: Ocorreu um erro. Por favor, carregue novamente a página e tente outra vez.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
pt_PT: Ocorreu um erro ao instalar%1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Animate Automatically
pt_PT: Animar Automaticamente

en: Animated Icons?
pt_PT: ícones Animados

en: Animation Effect
pt_PT: Efeito de Animação

en: Any external fonts (e.g. Typekit)
pt_PT: Fontes Externas (ex. Typekit)

en: Apartment vacancies rise for first time in 6 years
pt_PT: Apartamentos vazios sobrem por primeira vez em 6 anos

en: Apple sets March 21 event, Wall Street sees new, smaller iPhone
pt_PT: Apple marca evento para 21 de Março, Wall Street vê um novo e mais pequeno iPhone

en: Archive Page Title
pt_PT: Título da Página de Arquivo

en: Archive page
pt_PT: Página de arquivo

en: Archives
pt_PT: Arquivos

en: Archives Settings
pt_PT: Definições dos Arquivos

en: Archives Sidebar
pt_PT: Sidebar para Arquivos

en: Are You Megrating from %s?
pt_PT: Está a migrar do %s?

en: Are You Megrating from another theme?
pt_PT: Está a migrar de outro tema?

en: Article
pt_PT: Artigo

en: Article inline ad #%s
pt_PT: Anúncio Inline no Artigo #%s

en: At Value-Focused Hotels, the Free Breakfast Gets Bigger
pt_PT: Em hotéis de maior valor, o pequeno-almoço aumenta

en: Audio
pt_PT: Áudio

en: Author
pt_PT: Autor

en: Author Bio
pt_PT: Bio do Autor

en: Author Page Settings
pt_PT: Definições da Página do Autor

en: Author URL
pt_PT: URL de Autor

en: Author name
pt_PT: Nome do Autor

en: Author's Avatar
pt_PT: Avatar do Autor

en: Authorization Failed
pt_PT: A Autorização Falhou

en: Authors
pt_PT: Autores

en: Auto Load Posts
pt_PT: Carregar Artigos Automáticamente

en: Available Widgets
pt_PT: Widgets Disponíveis

en: Available version:
pt_PT: Versão Disponível:

en: Awesome, isn't it? Give us some love :)
pt_PT: Fantástico, não é? Dê-nos algum amor :)

en: Back to top button
pt_PT: Botão Voltar ao Topo

en: Back to top button Arrow Color
pt_PT: Cor da Seta do Botão Voltar ao Topo

en: Back to top button Background Color
pt_PT: Cor de Fundo do Botão Voltar ao Topo

en: Background
pt_PT: Fundo

en: Background (in case Boxed / Framed / Bordered layout is enabled)
pt_PT: fundo (no caso dos layouts Boxed / Framed / Bordered estarem activos)

en: Background Color
pt_PT: Cor do fundo

en: Background Color 2
pt_PT: Cor 2 de Fundo

en: Background Gradient Color 1
pt_PT: Cor do Gradiente de Fundo 1

en: Background Gradient Color 2
pt_PT: Cor do Gradiente de Fundo 2

en: Background Image
pt_PT: Imagem de Fundo

en: Background Image Ad
pt_PT: Imagem de Fundo do Anúncio

en: Background Image type
pt_PT: Tipo da Imagem de Fundo

en: Background Pattern
pt_PT: Padrão de Fundo

en: Background Settings
pt_PT: Definições do Fundo

en: Background Video
pt_PT: Vídeo de Fundo

en: Background dimmer
pt_PT: Intensidade do Fundo

en: Background dimmer color
pt_PT: Cor de intensidade do fundo

en: Before you begin, make sure all the required plugins are activated.
pt_PT: Antes de começar verifique se todos os plugins necessários estão activos.

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
pt_PT[0]: Começar a activar o plugin
pt_PT[1]: Começar a activar os plugins

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
pt_PT[0]: Começar a instalar o plugin
pt_PT[1]: Começar a instalar os plugins

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
pt_PT[0]: Começar a actualizar o plugin
pt_PT[1]: Começar a actualizar os plugins

en: Below Article Ad
pt_PT: Anúncio Abaixo do Artigo

en: Below Article Content Ad
pt_PT: Anúncio Abaixo do Conteúdo do Artigo

en: Below Content
pt_PT: Abaixo do Conteúdo

en: Below Content Ad
pt_PT: Anúncio abaixo do conteúdo

en: Below Post Ad
pt_PT: Anúncio abaixo do post

en: Below Post Share Buttons
pt_PT: Botões de Partilha abaixo do post

en: Below The Comments
pt_PT: Antes dos Comentários

en: Below The Header
pt_PT: Abaixo do Header

en: Below The Post
pt_PT: Após o Post

en: Below the Header Ad
pt_PT: Anúncio Abaixo do Cabeçalho

en: Best Reviews
pt_PT: Melhores Críticas

en: Between Posts in Archives #%s
pt_PT: Entre Posts nos Arquivos #%s

en: Big
pt_PT: Grande

en: Bio
pt_PT: Biografia

en: Black
pt_PT: Preto

en: Black 900
pt_PT: Forte 900

en: Black 900 Italic
pt_PT: Forte 900 Itálico

en: Block #%s
pt_PT: Bloco #%s

en: Block Head Style
pt_PT: Estilo do Cabeçalho do Bloco

en: Block Style
pt_PT: Estilo do Bloco

en: Block Title
pt_PT: Título do Bloco

en: Blockquote Font Family
pt_PT: Família de Fontes das Citações

en: Blockquotes
pt_PT: Citações

en: Blocks
pt_PT: Blocos

en: Blocks Meta Settings
pt_PT: Definições Meta dos Blocos

en: Blocks Settings
pt_PT: Definições de Blocos

en: Blocks Titles
pt_PT: Títulos dos Blocos

en: Blocks and Archives
pt_PT: Blocos e Arquivos

en: BlogPosting
pt_PT: Post de Blog

en: Blue
pt_PT: Azul

en: Body Font Family
pt_PT: Família de Fontes do Body

en: Bold 700 Italic
pt_PT: Bold 700 Itálico

en: Bordered Layout supports plain background color only.
pt_PT: O layout com borda suporta apenas fundos de 1 cor.

en: Borders Color
pt_PT: Cor das Bordas

en: Bosch looking to smart devices to get ahead in the cloud
pt_PT: A Boch procura quer os aparelhos inteligentes se juntem na cloud

en: Bottom
pt_PT: Base

en: Boxed Layout
pt_PT: Layout Boxed

en: Breadcrumbs Delimiter
pt_PT: Delimitador de Breadcrumbs

en: Breadcrumbs Settings
pt_PT: Definições Breadcrumbs

en: Breaking News
pt_PT: Últimas Notícias

en: Breaking News Label
pt_PT: Etiqueta Últimas Notícias

en: Breaking News post titles
pt_PT: Títulos dos Posts Últimas Notícias

en: Breaking news label background
pt_PT: Cor da etiqueta das últimas notícias

en: BuddyPress Notifications
pt_PT: Notificações BuddyPress

en: Business
pt_PT: Negócios

en: Buttons
pt_PT: Botões

en: Buttons Position
pt_PT: Posição dos Botões

en: Buy a License
pt_PT: Comprar uma Licença

en: Buy now!
pt_PT: Comprar agora!

en: By %s
pt_PT: Por %s

en: CSS Classes (optional)
pt_PT: Classes CSS (opcional)

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Capitalization
pt_PT: Capitalização

en: Capitalize
pt_PT: Capitalizar

en: Cart Subtotal:
pt_PT: Sub-total do Carro:

en: Categories
pt_PT: Categorias

en: Categories Meta
pt_PT: Meta dados das Categorias

en: Categories and Tags
pt_PT: Categorias e Tags

en: Category Description
pt_PT: Descrição das Categorias

en: Category Layout
pt_PT: Layout de Categoria

en: Category Options
pt_PT: Opções de Categorias

en: Category Page Layout
pt_PT: Layout da Página de Categoria

en: Category Page Settings
pt_PT: Definições da Página de Categorias

en: Category Sidebar
pt_PT: Categoria da Sidebar

en: Category Style
pt_PT: Estilo de Categoria

en: Center
pt_PT: Centro

en: Center Bottom
pt_PT: Base ao Centro

en: Center Center
pt_PT: Centro ao Centro

en: Center Top
pt_PT: Topo ao Centro

en: Center content:
pt_PT: Centrar Conteúdo:

en: Center the content?
pt_PT: Centrar conteúdo?

en: Centered
pt_PT: Centrado

en: Centered Layout
pt_PT: Layout Centrado

en: Channel Name or ID:
pt_PT: Nome ou ID do Canal:

en: Characters
pt_PT: Caracteres

en: Check Also
pt_PT: Veja Também

en: Check Also Box Position
pt_PT: Posição da Caixa Veja Também

en: Child Theme Templates
pt_PT: Templates do Tema Base

en: China stock swoon could boost US real estate
pt_PT: O entusiasmo na bolsa chinesa pode fazer subir o imobiliário nos Estados Unidos

en: Choose Sidebar
pt_PT: Escolher Sidebar

en: Choose Slider
pt_PT: Escolher Slider

en: Choose a (.dat) file to upload, then click Upload file and import.
pt_PT: Escolha um ficheiro (.dat) e clique em Escolher e Importar Ficheiro

en: Choose a Skin
pt_PT: Escolha uma Skin

en: Choose a file from your computer:
pt_PT: Escolha um ficheiro no seu computador:

en: Choosing a lot of Character sets may make your pages slow to load.
pt_PT: Escolher muitos caracteres pode tornar o carregamento das páginas lento.

en: Choosing a lot of Variants may make your pages slow to load.
pt_PT: Escolher muitas variantes pode fazer com que as páginas carreguem lentamente.

en: Circle
pt_PT: Círculo

en: Circle Shape?
pt_PT: Forma de Circulo?

en: Classic
pt_PT: Clássico

en: Classic Small
pt_PT: Clássico Pequeno

en: Clean
pt_PT: Limpo

en: Clear Sky
pt_PT: Céu Limpo

en: Click here to set a Site Icon (favicon)
pt_PT: Clique para definir um ícone para o site (favicon)

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Code:
pt_PT: Código:

en: Coffee
pt_PT: Café

en: Color
pt_PT: Cor

en: Colored Mask
pt_PT: Máscara de Cor

en: Colored Post Views Numbers
pt_PT: Número de Leituras com Cor

en: Column
pt_PT: Coluna

en: Comments
pt_PT: Comentários

en: Compact
pt_PT: Compacto

en: Compact the post content and show more button
pt_PT: Compactar o conteúdo do post e mostrar o botão Mostrar Mais

en: Completed
pt_PT: Completado.

en: Components
pt_PT: Componentes

en: Congratulations
pt_PT: Parabéns

en: Connect another account
pt_PT: Conecte outra conta

en: Connect your Instagram account
pt_PT: Conecte a sua conta de Instagram

en: Content
pt_PT: Conteúdo

en: Control WooCommerce sidebar settings from the theme options page &gt; %1$sWooCommerce settings%2$s.
pt_PT: Controle as definições da sidebar WooCommerce a partir da página de opções do tema &gt; %1$sDefinições WooCommerce%2$s.

en: Controls the overall site width. In px or %, ex: 100% or 1170px.
pt_PT: Controla a largura total do site. Em px ou em %. ex: 100% ou 1170px.

en: Cooking with kids - how to get them involved
pt_PT: Cozinhar com crianças: como as envolver

en: Copyright Area
pt_PT: Área Copyright

en: Copyright Text
pt_PT: Texto Copyright

en: Cover
pt_PT: Capa

en: Current Front Page: %s
pt_PT: Primeira Página Actual: %s

en: Custom Above Content Ad
pt_PT: Anúncio Personalizado Acima do Conteúdo

en: Custom Above Post Ad
pt_PT: Anúncio Personalizado Acima do Post

en: Custom Ad Code
pt_PT: Adicionar Código Personalizado

en: Custom Author Content
pt_PT: Conteúdo Personalizado do Autor

en: Custom Author widget
pt_PT: Widget de Autor Personalizado

en: Custom Author widget content
pt_PT: Conteúdo do Widget de Autor Personalizado

en: Custom Below Content Ad
pt_PT: Anúncio Personalizado Abaixo do Conteúdo

en: Custom Below Post Ad
pt_PT: Anúncio Personalizado Abaixo do Post

en: Custom Body Classes
pt_PT: Body Classes Personalizadas

en: Custom CSS
pt_PT: CSS personalizado

en: Custom City Name
pt_PT: Nome de Cidade Personalizada

en: Custom Classes
pt_PT: Classes Personalizadas

en: Custom Codes
pt_PT: Códigos Personalizados

en: Custom Content
pt_PT: Conteúdo Personalizado

en: Custom Logo
pt_PT: Logo Personalizado

en: Custom Logo URL
pt_PT: URL para logo personalizado

en: Custom Primary Color
pt_PT: Personalizar Cor Principal

en: Custom Read More Button text
pt_PT: Personalizar texto do botão Ler Mais

en: Custom Settings:
pt_PT: Definições Personalizadas:

en: Custom Sidebar
pt_PT: Sidebar Personalizada

en: Custom Sidebars
pt_PT: Sidebars personalizadas

en: Custom Slider
pt_PT: Slider Personalizado

en: Custom Social Network
pt_PT: Personalização de Redes Sociais

en: Custom Sticky Menu Logo
pt_PT: Logo Personalizado do Sticky Menu

en: Custom Text
pt_PT: Texto Personalizado

en: Custom Title
pt_PT: Título Personalizado

en: Cyan
pt_PT: Ciano

en: Dark Skin
pt_PT: Tema Escuro

en: Dashboard
pt_PT: Painel de Controlo

en: Date
pt_PT: Data

en: Date Settings
pt_PT: Definições de Data

en: Date format for blog posts
pt_PT: Formato da Data dos Posts do Blog

en: Deactivate
pt_PT: Desactivar

en: December home sales rebound? Here is the secret
pt_PT: Conectar com as vendas em casa em Dezembro: eis o segredo

en: Default Layout Settings
pt_PT: Definições de Layout por Defeito

en: Default Open Graph Image
pt_PT: Default Open Graph Imagem por Defeito

en: Default Posts Layout
pt_PT: Layout de Posts por Defeito

en: Default Schema type
pt_PT: Tipo de Esquema por Defeito

en: Default Sidebar Position
pt_PT: Posição da Sidebar por Defeito

en: Default is: %s
pt_PT: Por defeito: %s

en: Demo Import
pt_PT: Importação de Demo

en: Demo data has been successfully uninstalled
pt_PT: Os dados demo foram correctamente desinstalados

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Disable
pt_PT: Desactivar

en: Disable All Ads
pt_PT: Desativar todos os anúncios

en: Disable Author name meta
pt_PT: Desactivar Nome do Autor

en: Disable Boxed/Framed Layout Shadows
pt_PT: Desactivar Sombras nos Layouts Boxed/Framed

en: Disable Comments number meta
pt_PT: Desactivar Número de Comentários

en: Disable GIF Featured Images
pt_PT: Desactivar imagens em destaque em GIF

en: Disable Header Shadows
pt_PT: Desactivar Sombras no Cabeçalho

en: Disable Help Links
pt_PT: Desactivar as ligações de Ajuda

en: Disable Views Number meta
pt_PT: Desactivar Número de Leituras

en: Disable all
pt_PT: Desactivar tudo

en: Disable the Comments tab?
pt_PT: Desactivar Tab Comentários?

en: Disable the Popular tab?
pt_PT: Desactivar Tab Popular?

en: Disable the Posts Switcher
pt_PT: Desactivar a Troca de Posts

en: Disable the Recent tab?
pt_PT: Desactivar Tab Recentes?

en: Disable the Responsiveness
pt_PT: Desactivar a Responsividade

en: Disable the TieLabs Builder
pt_PT: Desativar o TieLabs Builder

en: Disable the custom styles in the editor
pt_PT: Desactivar os estilos personalizados no editor

en: Disable this option if you use a custom responsive tables plugin.
pt_PT: Desactive esta opção se pretende usar um plugin para este fim.

en: Dismiss this notice
pt_PT: Esconder Nota

en: Display (All) link:
pt_PT: Link Mostrar (Todos):

en: Display Breadcrumbs
pt_PT: Mostrar Breadcrumbs

en: Do not run the Demo Import multiple times one after another, it will result in double content.
pt_PT: Não faça a importação de dados várias vezes. Isto vai resultar em conteúdo duplicado.

en: Documentation on date and time formatting
pt_PT: Documentação sobre formatos de data e hora

en: Don't duplicate posts
pt_PT: Não duplicar posts

en: Don't have an account?
pt_PT: Não tem uma conta?

en: Done
pt_PT: Feito

en: Dots overlay layer
pt_PT: Pontos em Layer Sobreposta

en: Down one
pt_PT: Uma para baixo

en: Download Export File
pt_PT: Download Ficheiro Export

en: Downloaded files
pt_PT: Ficheiros Descarregados

en: Drag widgets from here to a sidebar on the right to activate them. Drag widgets back here to deactivate them and delete their settings.
pt_PT: Arraste os widgets daqui para a barra lateral à direito para os activar. Arraste-os novamente para aqui para os desactivar e remover as configurações.

en: Drizzle
pt_PT: Chuviscos

en: ERROR
pt_PT: ERRO

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Block
pt_PT: Editar Bloco

en: Edit Post
pt_PT: Editar post

en: Edit Section
pt_PT: Editar Secção

en: Email Icon
pt_PT: Ícone Email

en: Embed Code
pt_PT: Código Embebido

en: Embed code for the &lt;head&gt; section
pt_PT: Código para embeber na secção &lt;head&gt;

en: Enable
pt_PT: Activar

en: Enable AMP
pt_PT: Activar AMP

en: Enable Lightbox automatically for all images added via [gallery] shortcode in the content area
pt_PT: Activar Automaticamente a Lightbox para todas as imagens adicionadas via shortcode [gallery] na área de conteúdo

en: Enable Menu
pt_PT: Permitir Menu

en: Enable Search
pt_PT: Permitir Pesquisa

en: Enable The Mega Menu?
pt_PT: Activar o Mega Menu?

en: Enable the TieLabs Builder
pt_PT: Ativar o TieLabs Builder

en: Enter a post ID, or IDs separated by comma.
pt_PT: Indique um ID de post ou vários separados por vígulas.

en: Enter a tag name, or names separated by comma.
pt_PT: Indique o nome de uma tag ou vários separadas por vírgulas.

en: Enter each video url in a seprated line.
pt_PT: Indique o URL de cada vídeo em linhas separadas.

en: Enter sub title here
pt_PT: Indique aqui o Sub-Título

en: Enter the value for 'font-family' attribute, also you can specify the stack of the fonts.
pt_PT: Indique o valor para o atributo 'font-family'. Também pode especificar o conjunto de fontes.

en: Enter your Ad code, AMP pages support %1$s tag only, %2$sClick Here%3$s For More info.
pt_PT: Indique o código do seu anúncio, as páginas AMP suportam apenas tags %1$s. %2$sClique aqui para Mais Info.%3$s

en: Enter your Email address
pt_PT: Indique o seu endereço de email

en: Error Can not Get Tweets, Incorrect account info.
pt_PT: Erro: Não é possível aceder aos Tweets, informação de conta incorrecta.

en: Error messages can contain sensitive information about your website environment. These should be hidden from untrusted visitors.
pt_PT: As mensagens de erro contêm informação sensível sobre o ambiente do seu website que devem estar escondidas dos visitantes.

en: Error: Check the widget settings!
pt_PT: Erro: Verifique as configurações dos widgets

en: Estimated reading time
pt_PT: Tempo Estimado de Leitura

en: Excerpt Length
pt_PT: Tamanho do Excerto

en: Exclude Current Post in the single post page.
pt_PT: Excluir este post da página de artigos únicos.

en: Exclude Posts
pt_PT: Escluir Posts

en: Exclude post types from search
pt_PT: Excluir tipos de post da pesquisa.

en: Export
pt_PT: Exportar

en: Export/Import
pt_PT: Exportar/Importar

en: Export/Import Theme Options
pt_PT: Opções de Importação/Exportação do Tema

en: Extend the background of the first section to cover the Header
pt_PT: Estender o fundo da primeira secção até ao cabeçalho

en: External Source
pt_PT: Fonte Externa

en: Extra 200 Light
pt_PT: Extra 200

en: Extra 200 Light Italic
pt_PT: Extra Leve 200 Itálico

en: Extra 800 Bold
pt_PT: Extra Bold 800

en: Extra 800 Bold Italic
pt_PT: Extra Bold 800 Itálico

en: Fading
pt_PT: Desvanecer

en: Fall
pt_PT: Outono

en: Featured Image Position
pt_PT: Posição da Imagem em Destaque

en: Featured Posts
pt_PT: Artigos em Destaque

en: Featured area background
pt_PT: Fundo da área de destaques

en: Featured image lightbox
pt_PT: Imagem em Destaque na Lightbox

en: Find Your Location
pt_PT: Encontrar a sua Localização

en: Find us on Facebook
pt_PT: Encontre-nos no Facebook

en: Find your ID at idGettr
pt_PT: Encontre o seu ID no idGettr

en: First
pt_PT: Primeira

en: First Footer
pt_PT: Primeiro Rodapé

en: First Footer Widgets Area
pt_PT: Área de Widgets no Primeiro Rodapé

en: Fixed
pt_PT: Fixo

en: Follow
pt_PT: Seguir

en: Follow Us
pt_PT: Segue-nos

en: Follow Us Button
pt_PT: Botão Segue-nos

en: Follow Us Button Text
pt_PT: Texto do Botão Segue-nos

en: Follow Us Button URL
pt_PT: URL do Botão Segue-nos

en: Follow on Twitter
pt_PT: Seguir no Twitter

en: Follow us on %1$sTwitter%3$s or %2$sFacebook%3$s.
pt_PT: Segue-nos no %1$sTwitter%3$s ou no %2$sFacebook%3$s.

en: Follow us on Flickr
pt_PT: Segue-nos no Flickr

en: Followers
pt_PT: Seguidores

en: Font Family
pt_PT: Família de Fontes

en: Font Size in Pixels
pt_PT: Tamanho da Fonte em Pixels

en: Font Sizes, Weights and Line Heights
pt_PT: Tamanho e Peso das Linhas

en: Font Variants
pt_PT: Variantes de Fontes

en: Font Weight
pt_PT: Largura da Fonte

en: Font Weight Tips:
pt_PT: Dicas de Tamanhos de Fontes:

en: FontFace.me Fonts
pt_PT: Fontes FontFace.me

en: Fontainebleau A Forgotten Treasure
pt_PT: Fontainebleau: Um Tesouro Escondido

en: Foods
pt_PT: Comidas

en: Footer
pt_PT: Rodapé

en: Footer Border Top
pt_PT: Borda superior do rodapé

en: Footer Code
pt_PT: Código do Rodapé

en: Footer Description
pt_PT: Descrição Do Rodapé

en: Footer Logo Image
pt_PT: Imagem do Logo do Rodapé

en: Footer Margin Top
pt_PT: Borda inferior do rodapé

en: Footer Menu
pt_PT: Menu de Rodapé

en: Footer Navigation
pt_PT: Navegação no Rodapé

en: Footer Padding Bottom
pt_PT: Padding inferior do rodapé

en: Footer Padding Top
pt_PT: Padding superior do rodapé

en: Footer Settings
pt_PT: Definições do Rodapé

en: Footer Text One
pt_PT: Texto Rodapé 1

en: Footer Text Two
pt_PT: Texto Rodapé 2

en: Footer Widgets Titles
pt_PT: Títulos dos Widgets no Rodapé

en: Footer Widgets layout
pt_PT: Layout dos Widgets do Rodapé

en: Footer color
pt_PT: Cor do Rodapé

en: For Mobiles Only
pt_PT: Para Mobile Apenas

en: Forecast
pt_PT: Previsão

en: Forget?
pt_PT: Esqueceu?

en: Former Microsoft CEO Ballmer does about-face on Linux technology
pt_PT: Baller, antigo CEO da Microsoft, estreia-se na tecnoligia Linus

en: Front Page
pt_PT: Primeira Página

en: Full Page Takeover
pt_PT: Takeover Página Inteira

en: Full Width Background Section
pt_PT: Secção de Background a Largura Inteira

en: Full-Width
pt_PT: Largura Total

en: Games
pt_PT: Jogos

en: General
pt_PT: Geral

en: General Settings
pt_PT: Definições Gerais

en: Get Extra FREE 6 Months Support period
pt_PT: Consegue 6 MESES GRÁTIS de suporte extra.

en: Get it from your account advanced page.
pt_PT: Encontra-se na página de definições avançadas da sua conta.

en: Get system report
pt_PT: Relatório de Sistema

en: Getting Started
pt_PT: Começar

en: Getting There is Half the FUN!
pt_PT: Chegar aqui é metade da diversão!

en: Global Archives Settings
pt_PT: Definições Globais dos Arquivos

en: Global Sidebar Settings for Posts in this Category
pt_PT: Definições Globais para a Sidebar nos Posts desta categoria.

en: Go to the Arqam options page to set your social accounts.
pt_PT: Vá até às opções do Arqam para configurar as suas redes sociais.

en: Go to the Plugins Page
pt_PT: Ir para a página de plugins

en: Go to the Translation Portal
pt_PT: Ir para o Portal de Tradução

en: Go to the shop
pt_PT: Ir para a Loja

en: Goa Tourism Appealing Visitors From Across the Globe
pt_PT: O Turismo de Goa chama turista de todo o mundo

en: Google Fonts
pt_PT: Fontes Google

en: Google Maps
pt_PT: Mapas Google

en: Google Maps API Key
pt_PT: Chave API do Mapas Google

en: Google Maps URL
pt_PT: URL Mapas Google

en: Gradient
pt_PT: Gradiente

en: Group - Use group ID
pt_PT: Grupo - Usar o ID do Grupo

en: Growing vegetables at home, six of the best
pt_PT: Cultivar vegetais em casa, seis dos melhores

en: HOT
pt_PT: Quente

en: Happy Anniversary with TieLabs!
pt_PT: Feliz Aniversário com o TieLabs!

en: Happy New Year!
pt_PT: Feliz Ano Novo!

en: Have a question about the license? Check this article.
pt_PT: Tem dúvidas acerca da licença? Leia este artigo.

en: Have you changed your mind? :)
pt_PT: Mudou de ideias?

en: Header
pt_PT: Cabeçalho

en: Header Ad
pt_PT: Anúncio do Cabeçalho

en: Header Background
pt_PT: Fundo do Cabeçalho

en: Header Background Color
pt_PT: Cor do Fundo do Cabeçalho

en: Header Code
pt_PT: Código do Cabeçalho

en: Header Layout
pt_PT: Layout do Cabeçalho

en: Header Settings
pt_PT: Definições do Cabeçalho

en: Header Site name
pt_PT: Nome do Site no Cabeçalho

en: Header and Footer Settings
pt_PT: Definições do Cabeçalho e do Rodapé

en: Headings Font Family
pt_PT: Família de Fontes do Cabeçalho

en: Heavy Rain
pt_PT: Chuva Muito Forte

en: Here What is in the game $80 Deluxe Edition
pt_PT: Isto é que poderás encontrar na edição deluxe de $80

en: Hibs and Ross County fans on final
pt_PT: Fãs do Hibs and Ross County na final

en: Hide
pt_PT: Esconder

en: Hide Above Content Ad
pt_PT: Esconder Anúncio Acima do Conteúdo

en: Hide Above Post Ad
pt_PT: Esconder Anúncio Acima do Post

en: Hide Above Post share Buttons
pt_PT: Esconder Botões de Partilha Acima do Post

en: Hide Back to top button
pt_PT: Esconder Botão Voltar ao Topo

en: Hide Below Content Ad
pt_PT: Esconder Anúncio Abaixo do Conteúdo

en: Hide Below Post Ad
pt_PT: Esconder Anúncio Abaixo do Post

en: Hide Below Post Author Box
pt_PT: Esconder Caixa do Autor Abaixo do Post

en: Hide Below Post Newsletter
pt_PT: Esconder Newsletter Abaixo do Post

en: Hide Below Post Next/Prev posts
pt_PT: Esconder Próximo e Anterior Abaixo do Post

en: Hide Below Post Read Next
pt_PT: Esconder "Ler Próximo" Abaixo do Post

en: Hide Below Post Related posts
pt_PT: Esconder Artigos Relacionados Abaixo do Post

en: Hide Below Post share Buttons
pt_PT: Esconder Botões de Partilha Abaixo do Post

en: Hide Breadcrumbs
pt_PT: Esconder Breadcrumbs

en: Hide Details
pt_PT: Esconder Detalhes

en: Hide Header Breaking News
pt_PT: Esconder Últimas Notícias do Cabeçalho

en: Hide Mega Menu headings?
pt_PT: Esconder Cabeçalhos do Mega Menu?

en: Hide Read More Buttons
pt_PT: Ocultar Botão Ler Mais

en: Hide all sidebars
pt_PT: Esconder todas as Sidebars

en: Hide copyright area
pt_PT: Esconder Área de Copyright

en: Hide cover Photo?
pt_PT: Esconder foto de capa?

en: Hide errors from visitors
pt_PT: Esconder erros aos visitantes

en: Hide small thumbnails
pt_PT: Esconder miniaturas pequenas

en: Hide the Footer
pt_PT: Esconder Rodapé

en: Hide the Header
pt_PT: Esconder Cabeçalho

en: Hide the featured image
pt_PT: Ocultar imagem de destaque

en: Hide the page title
pt_PT: Esconder Título da Página

en: Hide thumbnail for the First post
pt_PT: Esconder miniatura no primeiro post.

en: Hide thumbnails
pt_PT: Esconder miniaturas

en: Highlighted Text Color
pt_PT: Cor do texto seleccionado

en: How to get your API Key?
pt_PT: Como conseguir a sua Chave API?

en: How to make perfect vanilla cupcakes
pt_PT: Como fazer os cupcakes de baunilha perfeitos

en: How to update the theme manually?
pt_PT: Como actualizar manualmente?

en: Howdy
pt_PT: Olá

en: I just installed the amazing %s #WordPress theme #tielabs
pt_PT: Acabei de instalar o fantástico tema %s para Wordpress da #tielabs

en: I know it hurts to say goodbye, but it is time for me to fly
pt_PT: Eu sei que custa dizer adeus, mas chegou a hora de ir

en: Ice Cream Maker Free Chocolate
pt_PT: Faz Gelado de Chocolate Grátis

en: Icon
pt_PT: Ícon

en: If disabled, parent menu items will only toggle child items.
pt_PT: Se desactivado, os itens principais do menu apenas mostram os itens secundários.

en: If something is not working as expected, Please try these common solutions.
pt_PT: Se alguma coisa não está a funcionar como esperado, tente estas soluções comuns.

en: If the post has multiple categories, the one selected here will be used for settings and it appears in the category labels.
pt_PT: Se o post tiver várias categorias, a que escolher aqui será usada para as definições e aparecerá na etiqueta de categoria

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Image Height
pt_PT: Altura da Imagem

en: Image Icon
pt_PT: Imagem do Ícone

en: Image Margin Bottom
pt_PT: Margem inferior da imagem

en: Image Margin Top
pt_PT: Margem superior da imagem

en: Image Post Format:
pt_PT: Formato da Imagem do Post:

en: Image URL
pt_PT: URL da Imagem

en: Image Width
pt_PT: Largura da Imagem

en: Image path:
pt_PT: Caminho da imagem:

en: Images
pt_PT: Imagens

en: Images Settings
pt_PT: Configurações das Imagens

en: Import
pt_PT: Importar

en: Important Notes:
pt_PT: Notas Importantes:

en: Importing Demo Content...
pt_PT: Importando Conteúdo Demo...

en: Importing content
pt_PT: A importar conteúdo

en: Importing customizer settings
pt_PT: A importar configurações personalizadas

en: Importing demo data (post, pages, images, theme settings, ...) is the easiest way to setup your theme. It will allow you to quickly edit everything instead of creating content from scratch. When you import the data, the following things might happen:
pt_PT: Importar dados demo (posts, páginas, imagens, configurações...) é a forma mais fácil de configurar o seu tema. Permite-lhe editar tudo em vez de criar novo conteúdo de raiz. Quando importa dados demo, podem acontecer as seguintes coisas:

en: Importing widgets
pt_PT: A importar widgets

en: In Post Links Color
pt_PT: Cor dos Links nos Posts

en: In Post Links Color on mouse over
pt_PT: Cor dos Links nos Posts com o rato em cima

en: In Post Responsive Tables
pt_PT: Tabelas Responsivas no Post

en: Increasing memory allocated to PHP
pt_PT: Aumentar Memória Alocada ao PHP

en: Infinite Scroll
pt_PT: Scroll Infinito

en: Instagram Account
pt_PT: Conta de Instagram

en: Instagram Footer Area
pt_PT: Área Instagram do Rodapé

en: Install
pt_PT: Instalar

en: Install %2$s
pt_PT: Instalar %2$s

en: Install Bundled Plugins
pt_PT: Instalar pacote de plugins

en: Install Demos
pt_PT: Instalar demos.

en: Install Plugins
pt_PT: Instalar Plugins

en: Installed But Not Activated
pt_PT: Instalado mas não activo

en: Installed version:
pt_PT: Versão Instalada:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt_PT: A instalar o plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
pt_PT: A instalar o plugin: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt_PT: A instalar e a activar o plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Integrations
pt_PT: Integrações

en: Inverted
pt_PT: Invertido

en: It is recommended to avoid using words like ad, ads, adv, advert, advertisement, banner, banners, sponsor, 300x250, 728x90, etc. in the image names or image path to avoid AdBlocks from blocking your Ad.
pt_PT: Evite utilizar palavras como anúncio, anúncios, publicidade, banner, 300x250, etc para prevenir que o AdBlocks bloqueie os seus anúncios.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_PT: Parece que não conseguimos encontrar o que procura... Talvez a pesquisa possa ajudar.

en: It seems we can't find what you're looking for. Perhaps searching can help.
pt_PT: Parece que não encontramos aquilo que procura. Talvez usar a pesquisa possa ajudar.

en: It seems you are megrating from %1s%2s%3s theme, click on the button below to complete the switching process.
pt_PT: Parece que está a migrar do tema %1s%2s%3s. Clique  no botão abaixo para completar o processo de troca.

en: It seems you are megrating from another theme, it is recommended to check our Switcher it supports %1s%2s%3s themes, click on the button below to check them.
pt_PT: Parece que está a migrar de outro tema e por isso é recomendável que active o botão de Troca de Artigos porque suporta temas %1s%2s%3s. Clique no botão abaixo para saber mais.

en: Killing Floor 2 New Sharpshooter Class Detailed
pt_PT: Killing Floor 2 - Detalhes do novo jogo revelados

en: Knowledge Base
pt_PT: Base de Conhecimento

en: Knowledge is power
pt_PT: Conhecimento é poder

en: Label Background
pt_PT: Etiqueta de Fundo

en: Label Text
pt_PT: Etiqueta de Texto

en: Language
pt_PT: Idioma

en: Large Post Above
pt_PT: Post Longo Abaixo

en: Large Thumbnail
pt_PT: Miniatura Grande

en: Last
pt_PT: Última

en: Last Modified Posts
pt_PT: Últimos Posts Modificados

en: Last Updated
pt_PT: Última Actualização

en: Last Updated:
pt_PT: Última Actualização

en: Latest Demo Installed
pt_PT: Última DEMO instalada

en: Latin charset by default. Include additional character sets for fonts (make sure at http://www.google.com/fonts/ before that charset is available for chosen font)
pt_PT: Set Latino por defeito. Inclua diferentes sets para as fontes (verifique primeiro se estão disponíveis em http://www.google.com/fonts/)

en: Leave a Reply
pt_PT: Deixa um comentário

en: Leave it empty to use the Site URL.
pt_PT: Deixe em branco para o usar o URL do site.

en: Leave it empty to use the default value.
pt_PT: Deixe em branco para usar o valor por defeito.

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Left Area
pt_PT: Área Esquerda

en: Left Bottom
pt_PT: Base à Esquerda

en: Left Center
pt_PT: Centro à Esquerda

en: Left Top
pt_PT: Topo à Esquerda

en: Less than a minute
pt_PT: Menos de 1 Minuto

en: Letter Spacing
pt_PT: Espaço entre Caracteres

en: License
pt_PT: Licença

en: Life Style
pt_PT: Estilo de Vida

en: Light 300 Italic
pt_PT: Leve 300 Itálico

en: Light Rain
pt_PT: Chuva Leve

en: Lightbox Settings
pt_PT: Definições de Lightbox

en: Lightbox Skin
pt_PT: Skin da Lightbox

en: Lightbox Thumbnail Position
pt_PT: Posição da Miniatura da Lightbox

en: Lightbox for Galleries
pt_PT: Lightbox para Galerias

en: Line
pt_PT: Linha

en: Line Height
pt_PT: Altura da Linha

en: Link Images to
pt_PT: A imagem linka para

en: Link Relationship (XFN)
pt_PT: Relacionamento do Link (XFN)

en: Links Color
pt_PT: Cor dos Links

en: Links Color on mouse over
pt_PT: Cor dos Links com o rato em cima

en: Links color
pt_PT: Cor dos Links

en: Live Search
pt_PT: Pesquisa em Directo

en: Load More
pt_PT: Carregar Mais

en: Loader Icon
pt_PT: ícone de Carregamento

en: Location
pt_PT: Localização

en: Lock in now! Stock sell-off sinks mortgage rates
pt_PT: Venda de acções faz descer as taxas das hipotecas

en: Log Out
pt_PT: Sair

en: Logo Image
pt_PT: Logo Imagem

en: Logo Image (Retina Version @2x)
pt_PT: Logo Image (Versão Retina @2x)

en: Logo Margin Bottom
pt_PT: Margem da Base do Logo

en: Logo Margin Top
pt_PT: Margem do Topo do Logo

en: Logo Position
pt_PT: Posição do Logotipo

en: Logo Settings
pt_PT: Definições do Logo

en: Logo Text
pt_PT: Logo em Texto

en: Logo Width
pt_PT: Largura do Logotipo

en: Looking for a good web hosting company? %1$sCheck our recommendations!%2$s
pt_PT: À procura de uma boa empresa de alojamento? %1$sVeja as nossas recomendações!%2$s

en: M4A file URL
pt_PT: URL para o ficheiro M4A

en: MP3 file URL
pt_PT: URL para o ficheiro MP3

en: MailChimp Form Action URL
pt_PT: URL de Formulário de acção MailChimp

en: Main Content Styling
pt_PT: Estilo do Conteúdo Principal

en: Main Nav Border Bottom Color
pt_PT: Cor da Borda Inferior da Navegação Principal

en: Main Nav Border Bottom Width
pt_PT: Tamanho da Borda Inferior da Navegação Principal

en: Main Nav Border Top Color
pt_PT: Cor da Borda Superior da Navegação Principal

en: Main Nav Border Top Width
pt_PT: Tamanho da Borda Superior da Navegação Principal

en: Main Nav Components
pt_PT: Componentes da Navegação Principal

en: Main Nav Menu
pt_PT: Menu de Navegação Principal

en: Main Nav Settings
pt_PT: Definições da Navegação Principal

en: Main Nav and Secondary Nav Menus
pt_PT: Menus de Navegação Principal e Secundária

en: Main Navigation
pt_PT: Navegação Principal

en: Main Navigation Styling
pt_PT: Estilo de Navegação Principal

en: Main Navigation sub menus
pt_PT: Sub-Menus Navegação Principal

en: Main Title
pt_PT: Título Principal

en: Making fruit and veg fun for kids
pt_PT: Tornar a fruta e os vegetais divertidos para as crianças

en: Manage Widgets
pt_PT: Gerir Widgets

en: Manually uploaded files
pt_PT: Carregar Ficheiros Manualmente

en: Map
pt_PT: Mapa

en: Margin Bottom
pt_PT: Margem Inferior

en: Margin Top
pt_PT: Margem Superior

en: Masonry Page
pt_PT: Página Masonry

en: Max upload size
pt_PT: Tamanho Máximo de Upload

en: Media File
pt_PT: Ficheiro Media

en: Media Icon
pt_PT: Ícone de Media

en: Media Page on Instagram
pt_PT: Página de Media no Instagram

en: Medium 500
pt_PT: Média 500

en: Medium 500 Italic
pt_PT: Médio 500 Itálico

en: Medium Post Titles in Homepage Blocks
pt_PT: Títulos dos Posts Médios nos Blocos da Homepage

en: Medium Post Titles in Homepage Sliders
pt_PT: Títulos dos Posts Médios nos Sliders da Homepage

en: Mega Menu Background Image
pt_PT: Imagem de Fundo do Mega Menu

en: Mega Menu Columns
pt_PT: Colunas do Mega Menu

en: Menu Icon
pt_PT: Ícone do Menu

en: Menu Item Limit Warning
pt_PT: Aviso de Limite de Itens de Menu

en: Menu Position
pt_PT: Posição do Menu

en: Menu Title
pt_PT: Título do Menu

en: Menu with names
pt_PT: Menus com nomes

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Min Height
pt_PT: Tamanho Mínimo

en: Minimum required version:
pt_PT: Versão Mínima Requerida:

en: Mint
pt_PT: Menta

en: Mobile Elements
pt_PT: Elementos Mobile

en: Mobile Header
pt_PT: Cabeçalho Mobile

en: Mobile Menu
pt_PT: Menu Mobile

en: Mobile Menu Background
pt_PT: Cor de Fundo Mobile

en: Mobile Menu Icon
pt_PT: ícone de Menu Mobile

en: Mobile Menu Layout
pt_PT: Layout de Menu Mobile

en: Mobile Settings
pt_PT: Definições Mobile

en: Modern
pt_PT: Moderno

en: More
pt_PT: Mais

en: More Button
pt_PT: Botão Mais

en: More Themes
pt_PT: Mais Temas

en: More info
pt_PT: Mais info

en: Most Commented
pt_PT: Mais Comentados

en: Most Commented posts
pt_PT: Posts Mais Comentados

en: Most Viewed
pt_PT: Mais Lidos

en: Most Viewed posts
pt_PT: Posts Mais Lidos

en: Most recent
pt_PT: Mais Recentes

en: Move
pt_PT: Mover

en: Move down
pt_PT: Descer

en: Move up
pt_PT: Subir

en: MySQL version
pt_PT: Versão MySQL

en: NASA plans to fix Mars spacecraft leak then launch in 2018
pt_PT: NASA espera resolver a fuga da nave espacial para Marte e fazer lançamento em 2018

en: NOTE: A separate license is required for each site using the theme.
pt_PT: NOTA: É necessária uma licença para cada site que usar este tema.

en: Name
pt_PT: Nome

en: Navigation Label
pt_PT: Etiqueta de Navegação

en: Need Help?
pt_PT: Precisa de Ajuda?

en: Need Help? Search the knowledge base
pt_PT: Precisa de ajuda? Pesquise a Base de Conhecimentos.

en: Need one-to-one assistance? Get in touch with our Support team.
pt_PT: Precisa de assistência personalizada? Contacte a nossa equipa de suporte.

en: Network enabled
pt_PT: Rede Activa

en: New
pt_PT: Novo

en: New Heroes of the Storm Characters Bring Portals
pt_PT: Os novos heróis do Storm Characters Bring Portals

en: New Milestone
pt_PT: Novo Objectivo

en: New Theme Update
pt_PT: Nova Actualização de Tema

en: New Update
pt_PT: Nova Actualização

en: News Ticker
pt_PT: Ticker de Notícias

en: NewsArticle
pt_PT: Artigo de Notícia

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: Next and Previous
pt_PT: Seguinte e Anterior

en: Next page
pt_PT: Próxima Página

en: Next/Prev posts
pt_PT: Posts Anteriores e Próximos

en: Next/Previous Arrows Beside Title
pt_PT: Setas Próximo/Anterior ao lado do título

en: Next/Previous Buttons
pt_PT: Botões Próximo/Anterior

en: Nintendo Details Next Miitomo Update
pt_PT: A Nintendo mostra os detalhes da próxima actualização do Miitomo

en: No
pt_PT: Não

en: No More Posts
pt_PT: Sem Artigos

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
pt_PT: Não é necessário fazer nada. O plugin %1$s já está activo.

en: No existing posts, pages, categories, images, custom post types or any other data will be deleted or modified.
pt_PT: Os posts, páginas, categorias, imagens, tipos de posts personalizados ou qualquer outro tipo de dados que não existam serão removidos ou modificados.

en: No import files specified!
pt_PT: Não foi especificado um ficheiro de importação!

en: No new notifications
pt_PT: Não há novas notificações

en: No plugins are available to be activated at this time.
pt_PT: Não há plugins disponíveis para activar.

en: No plugins are available to be installed at this time.
pt_PT: Não há plugins disponíveis para instalação.

en: No plugins are available to be updated at this time.
pt_PT: Não há plugins disponíveis para actualização.

en: No plugins to install, update or activate.
pt_PT: Não há plugins para instalar, actualizar ou activar.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
pt_PT: Nenhum plugin seleccionado para activar. Não foi feita nenhuma acção.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
pt_PT: Nenhum plugin seleccionado para instalar. Não foi feita nenhuma acção.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
pt_PT: Nenhum plugin seleccionado para actualizar. Não foi feita nenhuma acção.

en: No preview image defined for this import.
pt_PT: Não está definida uma imagem de pré-visualização para esta importação.

en: No products found
pt_PT: Não foram encontrados produtos.

en: No sliders found, Please create a slider.
pt_PT: Não há sliders criados! Por favor, crie primeiro um slider.

en: No sliders found, add a slider first!
pt_PT: Não foram encontrados sliders, adicione primeiro um slider.

en: None
pt_PT: Nenhuma

en: Not Installed
pt_PT: Não Instalado

en: Nothing Found
pt_PT: Nada Encontrado

en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: Number of Media Items
pt_PT: Número de Itens de Media a mostrar

en: Number of Mega Menu Columns
pt_PT: Número de Colunas no Mega Menu

en: Number of Rows
pt_PT: Número de Colunas

en: Number of comments to show:
pt_PT: Número de comentários a mostrar:

en: Number of items to show:
pt_PT: Número de Itens a Mostrar:

en: Number of paragraphs before the Ad
pt_PT: Número de Parágrafos antes do Anúncio

en: Number of photos to show:
pt_PT: Número de fotos a mostrar:

en: Number of posts before the Ad
pt_PT: Número de Posts antes do Anúncio

en: Number of posts to show
pt_PT: Número de posts a mostrar

en: Number of posts to show in Full width pages
pt_PT: Número de posts a mostrar em páginas com tamanho total

en: Number of products per page
pt_PT: Número de Produtos por Página

en: Number of the related products
pt_PT: Número de Produtos Relacionados

en: Numbers
pt_PT: Números

en: Numeric
pt_PT: Numérico

en: OGA file URL
pt_PT: URL para o ficheiro OGA

en: Ocean
pt_PT: Oceano

en: Offset - number of posts to pass over
pt_PT: Offset - número de posts a ignorar

en: Once you’ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the theme options from this site.
pt_PT: Uma vez tenha guardado este ficheiro, poderá usar a função Importar noutra instalação WordPress para importar as opções do tema deste site.

en: One Column
pt_PT: 1 Coluna

en: One Row
pt_PT: 1 Coluna

en: One swallow does not make the spring
pt_PT: Uma andorinha não faz a primavera

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt_PT: Oops! Esta página não se encontra.

en: Opacity
pt_PT: Opacidade

en: Open The Link In a new Tab
pt_PT: Abrir Link numa nova Tab

en: Open link in a new tab
pt_PT: Abrir link numa nova aba

en: Open links in a new window?
pt_PT: Abrir links numa nova janela?

en: OpenWeather API Key
pt_PT: Chave API OpenWeather

en: Optional Custom Feed URL, Leave it empty to use the default WordPress feed URL.
pt_PT: Campo Feed URL Opcional - Deixe em branco para usar o feed por defeito do WordPress.

en: Order of tabs:
pt_PT: Ordem das Tabs:

en: Overlay Title
pt_PT: Título Sobreposto

en: Overlay Title Centered
pt_PT: Título Sobreposto Centrado

en: PHP max input vars
pt_PT: PHP Max Input Vars

en: PHP post max size
pt_PT: PHP Tamanho Máximo de Post

en: PHP time limit
pt_PT: PHP Limite de Tempo

en: PHP version
pt_PT: Versão PHP

en: Padding Right
pt_PT: Espaçamento à Direita

en: Padding left
pt_PT: Espaçamento à Esquerda

en: Page Layout
pt_PT: Layout da Página

en: Page URL:
pt_PT: URL da Página:

en: Pages
pt_PT: Páginas

en: Pagination
pt_PT: Paginação

en: Pagination:
pt_PT: Paginação:

en: Parallax Effect
pt_PT: Efeito Parallax

en: Parent items as links
pt_PT: Itens principais como links

en: Parent theme author URL
pt_PT: URL do Autor do Tema Principal

en: Parent theme name
pt_PT: Child theme principal

en: Parent theme version
pt_PT: Versão de Tema Principal

en: Paste your CSS code, do not include any tags or HTML in the field. Any custom CSS entered here will override the theme CSS. In some cases, the !important tag may be needed.
pt_PT: Cole aqui o seu código CSS, não inclua tags ou HRML neste campo. Qualquer código CSS indicado aqui vai anular o CSS do tema. Em alguns casos, a tag !important pode ser necessária.

en: Pattern
pt_PT: Padrão

en: Persuasion is often more effectual than force
pt_PT: A persuasão é muitas vezes mais eficaz do que a força

en: Phones
pt_PT: Telefones

en: Photos Order:
pt_PT: Ordem das Fotos:

en: Play This Game for Free on Steam This Weekend
pt_PT: Joga este jogo grátis no Steam este fim de semana

en: Playlist title
pt_PT: Título da Playlist

en: Please Note: Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using child themes for modifications.
pt_PT: Nota: Qualquer personalização que tenha feito aos seus ficheiros serão perdidas. Considere usar child themes para as modificações.

en: Please add a name for the sidebar.
pt_PT: Adicione um nome para a sidebar.

en: Please be patient and do not navigate away from this page while the import is in progress. This can take a while if your server is slow.
pt_PT: Não navegue para outra página durante o processo de importação. Este processo pode demorar vários minutos se o seu servidor for lento.

en: Please choose an image file for the retina version of the logo. It should be 2x the size of main logo.
pt_PT: Por favor, escolha uma imagem para a versão retina do logo. Deve ser 2 vezes maior que o logo principal.

en: Please click "Import Demo Data" button only once and wait, it can take a couple of minutes.
pt_PT: Clique no botão "Importar Dados Demo" apenas uma vez, a operação pode demorar vários minutos.

en: Please consider supporting us by disabling your ad blocker
pt_PT: Por favor, considere apoiar o nosso site desligando o seu ad blocker.

en: Please contact the administrator of this site for help.
pt_PT: Contacte o administrador do site para obter ajuda.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
pt_PT: Contacte o criador do plugin e peça um pacote de instalação que esteja de acordo com as guias do WordPress.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
pt_PT: Copie e cole esta informação no seu ticket quando contactar o suporte:

en: Please, make sure that chosen font supports chosen weight.
pt_PT: Escolha fontes que suportem vários tipos de peso e tamanho.

en: Plugin activated successfully.
pt_PT: Plugin activado com sucesso.

en: Plugin activation failed.
pt_PT: A Activação do Plugin Falhou

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
pt_PT: Plugin desactivo. é necessária uma versão mais recente de %s para este tema. Por favor, actualize.

en: Popular tab order
pt_PT: Ordem para Tab Popular

en: Post Author Box
pt_PT: Caixa de Autor do Post

en: Post Author box
pt_PT: Caixa de Autor do Post

en: Post Categories Label
pt_PT: Etiquetas das Categorias de Posts

en: Post Components
pt_PT: Componentes do Post

en: Post Format Settings
pt_PT: Definições do Formato do Post

en: Post Heading:
pt_PT: Cabeçalho do Post:

en: Post Layout
pt_PT: Layout do Post

en: Post Meta
pt_PT: Dados Meta do Post

en: Post Modified Date
pt_PT: Data de Modificação do Post

en: Post Primary Category
pt_PT: Categoria Principal do Post

en: Post Published Date
pt_PT: Data de Publicação do Post

en: Post Settings
pt_PT: Definições do Post

en: Post Titles in Homepage Blocks
pt_PT: Títulos dos Posts nos Blocos da Homepage

en: Post Titles in Homepage Sliders
pt_PT: Títulos dos Posts nos Sliders da Homepage

en: Post Views
pt_PT: Leituras

en: Post Views Settings
pt_PT: Definições de Número de Leituras

en: Post Views Source
pt_PT: Fonte de Leituras de Post

en: Post format
pt_PT: Tipo de Post

en: Post format icon on hover
pt_PT: Ícone do tipo de post ao passar com o rato

en: Post info Settings
pt_PT: Definições da Info do Post

en: Post meta Color
pt_PT: Cor de Meta Post

en: Post meta area
pt_PT: Área de Meta do Post

en: Post meta field
pt_PT: Campo Meta do Post

en: Posts - 1st Post Highlighted
pt_PT: Posts - 1.º Post em Destaque

en: Posts - Horizontal Sub-Categories Filter
pt_PT: Posts - Filtro Horizontal de Sub-Categorias

en: Posts - Vertical Sub-Categories Filter
pt_PT: Posts - Filtro Vertical de Sub-Categorias

en: Posts By Post's Author
pt_PT: Posts do Autor:

en: Posts Excerpt
pt_PT: Excerto do Post

en: Posts Excerpt Length
pt_PT: Tamanho do Excerto do Post

en: Posts Settings
pt_PT: Definições de Posts

en: Posts Switcher
pt_PT: Troca de Artigos

en: Posts Title Length
pt_PT: Tamanho dos Títulos dos Posts

en: Posts by the same Author
pt_PT: Posts do mesmo autor

en: Posts in the same Categories
pt_PT: Posts nas mesmas categorias

en: Posts in the same Tags
pt_PT: Posts nas mesmas Tags

en: Posts list
pt_PT: Lista de posts

en: Posts order:
pt_PT: Ordem dos Posts:

en: Posts, pages, images, widgets and menus will get imported.
pt_PT: Serão importados posts, páginas, imagens, widgets e menus.

en: Predefined Sidebar
pt_PT: Sidebar predefinida

en: Predefined skins
pt_PT: Skins Predefinidas

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Previous page
pt_PT: Página Anterior

en: Primary Category
pt_PT: Categoria Principal

en: Primary Color
pt_PT: Cor Principal

en: Primary Navigation
pt_PT: Navegação Principal

en: Primary Sidebar
pt_PT: Sidebar Primária

en: Primary Widget Area
pt_PT: Área Principal de Widgets

en: Primary menu Font Family
pt_PT: Família de Fontes do Menu Principal

en: Print
pt_PT: Imprimir

en: Products Categories
pt_PT: Categoria de Produtos

en: Proudly Hosted by %s
pt_PT: Orgulhosamente hospedado por %s

en: Published date
pt_PT: Data de Publicação

en: Query Type
pt_PT: Tipo de Pesquisa

en: Quinoa new recipes, feta & broad bean salad
pt_PT: Receitas novas de quinoa,  saladas de feta e favas

en: Rain
pt_PT: Chuva

en: Rainbow Line Above Header
pt_PT: Linha Arco íris acima do cabeçalho

en: Random
pt_PT: Aleatória

en: Random Article
pt_PT: Artigo Aleatório

en: Random Article Button
pt_PT: Botão de Artigo Aleatório

en: Random Posts
pt_PT: Posts Aleatórios

en: Rate %s
pt_PT: Classificação %s

en: Read More &raquo;
pt_PT: Ler Mais &raquo;

en: Read More Button
pt_PT: Botão Ler Mais

en: Read Next
pt_PT: Ler Próximo

en: Read Next #%s
pt_PT: Ler Próximo #%s

en: Read Next Slider
pt_PT: Slider Ler Próximo

en: Read Next Style
pt_PT: Estilo Ler Próximo

en: Reading Position Indicator
pt_PT: Indicador de Posição de Leitura

en: Ready to publish your first post? %1$sGet started here%2$s.
pt_PT: Preparado para publicar o seu primeiro post?  %1$sComece Aqui%2$s.

en: Recent
pt_PT: Recente

en: Recent Comments
pt_PT: Comentários Recentes

en: Recent Comments with avatar
pt_PT: Comentários recentes com avatar

en: Recent Posts
pt_PT: Posts Recentes

en: Refresh Expiration Date
pt_PT: Actualizar Data de Caducidade

en: Regular 400
pt_PT: Normal 400

en: Regular 400 Italic
pt_PT: Normal 400 Itálico

en: Related Articles
pt_PT: Artigos Relacionados

en: Related Posts
pt_PT: Artigos Relacionados

en: Related Posts Position
pt_PT: Posição dos Artigos Relacionados

en: Related Posts by Author
pt_PT: Artigos Relacionados por Autor

en: Related Posts by Categories
pt_PT: Artigos Relacionados por Categorias

en: Related Posts by Tags
pt_PT: Artigos Relacionados por Tags

en: Remember me
pt_PT: Lembrar-me

en: Remote post
pt_PT: Post remoto

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Renew
pt_PT: Renovar

en: Replaced with The site's URL.
pt_PT: Substituído com o URL do Site.

en: Replaced with The site's name.
pt_PT: Substituído com o Título do Site.

en: Replaced with the current year.
pt_PT: Substituído com o ano actual.

en: Required
pt_PT: Obrigatório

en: Required Update not Available
pt_PT: A actualização necessária não está disponível

en: Requires Update
pt_PT: É necessária uma actualização

en: Reset All Settings
pt_PT: Redefinir Tudo

en: Return to Required Plugins Installer
pt_PT: Voltar ao Instalador de Plugins Necessários

en: Return to the Dashboard
pt_PT: Voltar ao Menu

en: Review Rating
pt_PT: Classificação da Review

en: Right
pt_PT: Direita

en: Right Area
pt_PT: Área Direita

en: Right Bottom
pt_PT: Base à Direita

en: Right Center
pt_PT: Centro à Direita

en: Right Top
pt_PT: Topo à Direita

en: Run the Switcher
pt_PT: Executar a Troca de Artigos

en: SUHOSIN installed
pt_PT: SUHOSIN instalado

en: Samsung Elec says preorders for Galaxy S7 phones stronger
pt_PT: O responsável pela Samsung diz que as reservas para o Galaxy S7 estão fortes

en: Sand
pt_PT: Areia

en: Save Changes
pt_PT: Guardar alterações

en: Scale
pt_PT: Dimensão

en: Scale + Opacity
pt_PT: Dimensão + Opacidade

en: Scattered Clouds
pt_PT: Nuvens Dispersas

en: Schema type
pt_PT: Tipo de Esquema

en: Scroll + Opacity
pt_PT: Scroll + Opacidade

en: Search
pt_PT: Pesquisar

en: Search Layout
pt_PT: Layout de Pesquisa

en: Search Page Settings
pt_PT: Definições da Página de Pesquisa

en: Search Results for: %s
pt_PT: Resultado da Pesquisa por: %s

en: Search for
pt_PT: Pesquisar por

en: Search in Category IDs
pt_PT: IDs das Categorias a Pesquisar

en: Second Footer
pt_PT: Segundo Rodapé

en: Second Footer Widgets Area
pt_PT: Área de Widgets no Segundo Rodapé

en: Secondary Color
pt_PT: Cor Secundária

en: Secondary Menu
pt_PT: Menu Secundário

en: Secondary Nav
pt_PT: Navegação Secundária

en: Secondary Navigation
pt_PT: Navegação Secundária

en: Secondary Sidebar
pt_PT: Sidebar Secundária

en: Secondary sub menus
pt_PT: Sub-Menus Secundários

en: Section
pt_PT: Secção

en: Section #%s
pt_PT: Secção #%s

en: Section Layout
pt_PT: Layout de Secção

en: Section Title
pt_PT: Título da Secção

en: Section Widgets Area
pt_PT: Secção de Widgets

en: Select
pt_PT: Seleccionar

en: Select Image
pt_PT: Escolher Imagem

en: Select and Share
pt_PT: Escolher e Partilhar

en: Select another image
pt_PT: Escolher outra Imagem

en: Self Hosted Video
pt_PT: Vídeo Alojado

en: Semi 600 Bold
pt_PT: Semi Bold 600

en: Semi 600 Bold Italic
pt_PT: Semi-Bold 600 Itálico

en: Senators close to finishing encryption penalties
pt_PT: Senadores perto de fecharem as penalizações relacionadas com a encriptação

en: Serene
pt_PT: Sereno

en: Server environment
pt_PT: Ambiente do Servidor

en: Server info
pt_PT: Info do Servidor

en: Set as the site Front Page?
pt_PT: Definir como Primeira Página do Site?

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Settings import file could not be found.
pt_PT: O ficheiro de importação de configuração não foi encontrado.

en: Share
pt_PT: Partilhar

en: Share Buttons
pt_PT: Botões de Partilha

en: Share Buttons Style
pt_PT: Estilo dos Botões de Partilha

en: Share Buttons for Pages
pt_PT: Botões de Partilha para Páginas

en: Share Settings
pt_PT: Definições de Partilha

en: Share via Email
pt_PT: Partilhar Via Email

en: Shop - For WooCommerce Pages
pt_PT: Loja - Para Páginas WooCommerce

en: Shopping Cart
pt_PT: Carro de Compras

en: Shortcodes Ads
pt_PT: Shortcodes de Anúncios

en: Show
pt_PT: Mostrar

en: Show Details
pt_PT: Mostrar Detalhes

en: Show Faces?
pt_PT: Mostrar Caras?

en: Show Lightbox Arrows
pt_PT: Mostrar Setas na Lightbox

en: Show More
pt_PT: Mostrar Mais

en: Show Social Icons?
pt_PT: Mostrar ícones sociais

en: Show Stream?
pt_PT: Mostrar Stream?

en: Show child categories?
pt_PT: Mostrar categorias child?

en: Show menu text beside the icon
pt_PT: Mostrar o menu de texto para além do ícone

en: Show one comment
pt_PT: Mostrar um comentário

en: Show the Slider only?
pt_PT: Mostrar apenas o Slider?

en: Show the ads only?
pt_PT: Mostrar apenas anúncios?

en: Show the content only?
pt_PT: Mostrar apenas conteúdo?

en: Show the date depending on
pt_PT: Mostrar data dependendo de

en: Show the featured image
pt_PT: Mostrar imagem em destaque

en: Show the icon only?
pt_PT: Mostrar apenas o ícone?

en: Show the icon?
pt_PT: Mostrar o ícone?

en: Show the icons
pt_PT: Mostrar os Ícones

en: Show the post format icon on hover?
pt_PT: Mostrar o ícone do tipo de post ao passar com o rato?

en: Show the scrolling arrows?
pt_PT: Mostrar setas de scrolling?

en: Show the share title
pt_PT: Mostrar o Título de Partilha

en: Show the social icons only?
pt_PT: Mostrar apenas ícones?

en: Sidebar Left
pt_PT: Sidebar Esquerda

en: Sidebar Name
pt_PT: Nome da Sidebar

en: Sidebar Position
pt_PT: Posição da Sidebar

en: Sidebar Right
pt_PT: Sidebar Direita

en: Sidebar Settings
pt_PT: Definições da Sidebar

en: Sidebars Settings
pt_PT: Definições da Sidebar

en: Signs of life for Apple stock as Wall St
pt_PT: Sinais de vida para as acções da Apple en Wall Street

en: Single Article Sidebar
pt_PT: Sidebar para Artigos

en: Single Page Sidebar
pt_PT: Sidebar para Páginas

en: Single Post Page
pt_PT: Artigo Único

en: Single Post Page Content
pt_PT: Página de Conteúdo Artigo Único

en: Single Post Page Settings
pt_PT: Definições de Página de Artigo Único

en: Single Post Title
pt_PT: Título de Artigo Único

en: Site Title
pt_PT: Título do Site

en: Site Width
pt_PT: Largura do Site

en: Site margin top
pt_PT: Margem Superior do Site

en: Slide Sidebar
pt_PT: Sidebar de Slide

en: Slide Widget Area
pt_PT: Área de Widget Slide

en: Slider Speed in ms
pt_PT: Velocidade do Slider em ms

en: Sliding Down
pt_PT: Deslizar para baixo

en: Sliding Left
pt_PT: Deslizar para a esquerda

en: Sliding Right
pt_PT: Deslizar para a direita

en: Sliding Up
pt_PT: Deslizar para cima

en: Small Post Titles in Homepage Blocks
pt_PT: Títulos dos Posts Pequenos nos Blocos da Homepage

en: Small Post Titles in Homepage Sliders
pt_PT: Títulos dos Posts Pequenos nos Sliders da Homepage

en: Snow
pt_PT: Neve

en: Social Counters
pt_PT: Contadores Sociais

en: Social Icons
pt_PT: Ícones Sociais

en: Social Icons color
pt_PT: Cores dos Ícones Sociais

en: Social Networks
pt_PT: Redes Sociais

en: Social icons layout
pt_PT: Layout de Ícones Sociais

en: Something went wrong with the plugin API.
pt_PT: Alguma coisa correu mal com a API do plugin.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt_PT: Lamentamos, não encontramos nada relacionado com a sua pesquisa. Tente outra vez com outras palavras.

en: SoundCloud URL
pt_PT: URL SoundCloud

en: Source
pt_PT: Fonte

en: Source and Via
pt_PT: Fonte e Via

en: Source name is required.
pt_PT: Nome da Fonte é Obrigatório

en: Spieth in danger of missing cut
pt_PT: Spieth em perigo de não chegar

en: Spread The Word
pt_PT: Espalha a Palavra

en: Standard
pt_PT: Normal

en: Standard Fonts
pt_PT: Fontes Standart

en: Standard Post Format:
pt_PT: Formato Standard de Post:

en: Starter Post Views number
pt_PT: Número de início de Leituras de Post

en: Status
pt_PT: Estado

en: Sticky Header
pt_PT: Cabelhaço Sticky

en: Sticky Menu Logo
pt_PT: Logo do Sticky Menu

en: Sticky Menu behavior
pt_PT: Comportamento do Sticky Menu

en: Sticky Mobile Share Buttons
pt_PT: Botões de Partilha Sticky em Mobile

en: Sticky Share Buttons
pt_PT: Botões de Partilha Fixo

en: Sticky Sidebar
pt_PT: Sidebar Permanente

en: Sticky the Featured Video
pt_PT: Vídeo em Destaque Sticky

en: Story Highlights
pt_PT: Destaques

en: Stretch Section
pt_PT: Secção Stretch

en: Stretch the section to the full width of the page, supported if the site layout is Full-Width.
pt_PT: Estique a secção para a largura total da página. O tipo de layout suportado é Full-Width.

en: Structure Data
pt_PT: Estruturar Dados

en: Style
pt_PT: Estilo

en: Styles
pt_PT: Estilos

en: Styling
pt_PT: Estilo

en: Styling Settings
pt_PT: Definições de Estilo

en: Stylish Red
pt_PT: Vermelho com Estilo

en: Sub Menu
pt_PT: Sub-Menu

en: Submit a Ticket
pt_PT: Enviar Ticket

en: Subscribe
pt_PT: Subscrever

en: Subscribe to our channel
pt_PT: Subscrever o nosso canal

en: Subtitle
pt_PT: Título Secundário

en: Support
pt_PT: Suporte

en: Supports: Text, HTML and Shortcodes.
pt_PT: Suporta: Texto, HTML e Shortcodes

en: Supports: YouTube and Vimeo videos only.
pt_PT: Suporta apenas vídeos do YouTube e do Viemo.

en: Switch to %s Theme
pt_PT: Mudar para o tema %s

en: Switched From
pt_PT: Mudou de

en: System Status
pt_PT: Estado do Sistema

en: Tabs block
pt_PT: Block de Tabs

en: Tag Description
pt_PT: Descrição das Tag

en: Tag Page Settings
pt_PT: Definições das Páginas de Tags

en: Team
pt_PT: Equipa

en: Tech
pt_PT: Tecnologia

en: Tested and Recommended Plugins
pt_PT: Plugins Recomendados e Testados

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text Color
pt_PT: Cor do Texto

en: Text above the Email input field
pt_PT: Texto acima do campo de email

en: Text and Link are required.
pt_PT: Texto e Link Obrigatórios

en: Text is required.
pt_PT: O Texto é Obrigatório

en: Text or HTML
pt_PT: Texto ou HTML

en: Text, Shortcodes or HTML code
pt_PT: Texto, Shortcodes ou Código HTML

en: Texts
pt_PT: Textos

en: That's it, all done!
pt_PT: Já está! Processo Terminado!

en: The Default Image
pt_PT: Imagem por defeito

en: The Demo Import will not import the images we have used in our live demos, due to copyright / license reasons.
pt_PT: A instalação da demo não irá importar as imagens usadas na nossa live demo por motivos de copyright e licenciamento.

en: The Future Of Possible
pt_PT: O Futuro do Possível

en: The Game Officially Announced, Watch the Trailer Here
pt_PT: O jogo foi oficialmente anunciado, veja o trailer aqui

en: The XMLReader PHP module/extension is missing. Please contact your hosting company and ask them to install that for you.
pt_PT: O módulo PHP XMLReader está em falta. Por favor, contacte a sua empresa de alojamento e peça que seja instalado.

en: The content in the editor above will be ignored.
pt_PT: O conteúdo no editor abaixo será ignorado.

en: The demo import has finished. Now you can see the result at %1$syour site%2$s or start customize via %3$sTheme Options%2$s.
pt_PT: A importação de dados terminou. Agora poderá ver os resultados no seu %1$syour site%2$s ou começar a personalizar através das %3$sOpções do Tema%2$s.

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
pt_PT: A descrição será mostrada no menu se o tema suportar esta função.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
pt_PT[0]: O seguinte plugin necessita ser actualizado para a sua última versão para assegurar o máximo de compatibilidade com o este tema: %1$s.
pt_PT[1]: Os seguintes plugins necessitam ser actualizados para a sua última versão para assegurar o máximo de compatibilidade com o este tema: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
pt_PT[0]: O seguinte plugin foi activado com sucesso:
pt_PT[1]: Os seguintes plugins foram activados com sucesso:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
pt_PT[0]: O seguinte plugin recomendado não está activo: %1$s.
pt_PT[1]: Os seguintes plugins recomendados não estão activos: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
pt_PT[0]: O seguinte plugin não está activo: %1$s.
pt_PT[1]: Os seguintes plugins não estão activos: %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pt_PT: O processo de instalação e activação está a começar. Isto pode demorar algum tempo, tenha paciência.

en: The installation of %1$s failed.
pt_PT: A instalação de%1$s falhou.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pt_PT: O processo de instalação está a começar. Isto pode demorar algum tempo, tenha paciência.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
pt_PT: O pacote remoto do plugin contem mais do que um ficheiro mas não estão incluídos numa pasta.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
pt_PT: O pacote remoto de instalação do plugin não tem a pasta com o nome correcto e não foi possível renomear.

en: The theme options have been imported successfully.
pt_PT: As opções do tema foram importadas com sucesso.

en: The ultimate guide to herbal teas
pt_PT: O guia definitivo para os chás de ervas

en: Theme
pt_PT: Tema

en: Theme Defaults
pt_PT: Predefinições do Tema

en: Theme Layout
pt_PT: Layout do Tema

en: Theme Name
pt_PT: Nome do Tema

en: Theme Options
pt_PT: Opções do Tema

en: Theme Updates
pt_PT: Actualizações do Tema

en: Theme's module
pt_PT: Módulo do Tema

en: There May Be No Consoles in the Future, EA Exec Says
pt_PT: Executivo da EA diz: poderão não haver consolas no futuro.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
pt_PT: Há 1 ou mais plugins necessários para instalar, actualizar ou activar.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
pt_PT[0]: Há uma actualização disponível para: %1$s.
pt_PT[1]: Há actualizações disponíveis para: %1$s.

en: These links will appear at the end of the article in the Source section.
pt_PT: Estes linka vão aparecer no final do artigo, na secção Fonte.

en: These links will appear at the end of the article in the Via section.
pt_PT: Estes linka vão aparecer no final do artigo, na secção Via.

en: These tags can be included in the textarea above and will be replaced when a page is displayed.
pt_PT: Estas tags podem ser incluídas na área de texto acima e serão substituídas quando uma página é mostrada.

en: Thin 100
pt_PT: Fina 100

en: Thin 100 Italic
pt_PT: Leve 100 Itálico

en: Third party post views plugin
pt_PT: Outro Plugin para Contar Leituras

en: This Block requires the WooCoomerce plugin.
pt_PT: Este Bloco necessita do plugin WooCommerce.

en: This Widget appears in the single post page only.
pt_PT: Este widget é mostrado apenas nas páginas de artigo único.

en: This action can not be Undo. Clicking "OK" will reset your theme options to the default installation. Click "Cancel" to stop this operation.
pt_PT: Esta acção não pode ser desfeita. Ao clicar OK estará a desfazer todas as opções que personalizou no tema, deixando-o como uma instalação nova. Clique "Cancelar" para parar.

en: This is the place to go to reference different aspects of the theme.
pt_PT: Este é o lugar para ir para saber mais sobre os vários aspectos do tema.

en: This option works only on Tablets and Phones.
pt_PT: Esta opção apenas funciona com tablets e telefones.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
pt_PT: O plugin tem de ser actualizado para ser compatível com o seu tema.

en: This section contains some shortcodes that requries the %2$s%1$s%3$s Plugin.
pt_PT: Esta secção contém alguns shortcodes que requerem o plugin %2$s%1$s%3$s.

en: This section contains some shortcodes that requries the %s Plugin. Install it from the Theme Menu &gt; Install Plugins.
pt_PT: Esta secção contém alguns shotcodes que requerem o plugin %s. Instale-o a partir do Menu do Tema &gt; Instalar Plugins

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
pt_PT[0]: Este tema recomenda o seguinte plugin: %1$s.
pt_PT[1]: Este tema recomenda os seguintes plugins: %1$s.

en: This theme requires at least PHP version 5.3. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt_PT: Isto requer pelo menos a versão 5.3 do PHP. Está a correr a versão %s. Por favor, faça o upgrade e tente outra vez.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
pt_PT[0]: Este tema requer o seguinte plugin: %1$s.
pt_PT[1]: Este tema requer os seguintes plugins: %1$s.

en: This widget area uses in the WooCommerce pages.
pt_PT: Esta área de widget é usada nas páginas WooCommerce

en: This widget requries the Arqam Lite Plugin, You can install it from the Theme settings menu > Install Plugins.
pt_PT: Este widget necessita do plugin Arqam Lite. Pode instalá-lo a partir de Menu do Tema > Instalar Plugins

en: This will applied on the new Posts only.
pt_PT: Apenas aplicável a novos posts

en: This will disable the Switcher page, all notifications and hide the plugin from the Bundeled plugins installing page.
pt_PT: Isto vai desactivar a página de Troca de Posts e todas as notificações e esconder o plugin da página de gestão de plugins.

en: Thunderstorm
pt_PT: Trovoada

en: TieLabs Builder
pt_PT: Configurador TieLabs

en: TieLabs Page Builder widgets areas
pt_PT: Área de Widgets do Configurador de Páginas TieLabs

en: TieLabs Slider
pt_PT: Slider TieLabs

en: Tile
pt_PT: Título

en: Tile Horizontally
pt_PT: Pilha Horizontal

en: Tile Vertically
pt_PT: Pilha Vertical

en: Time Ago Format
pt_PT: Formato Tempo Atrás

en: Tip of the day: That man again
pt_PT: Dica do dia: Esse Homem Outra Vez

en: Tip:
pt_PT: Dica:

en: Title
pt_PT: Título

en: Title Attribute
pt_PT: Atributo do Título

en: Title Color
pt_PT: Cor do Título

en: Title Length
pt_PT: Tamanho do Título

en: Title Style
pt_PT: Estilo do Título

en: Title URL
pt_PT: URL de Título

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Para Activar <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Para Activar <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Para Instalar <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Para Instalar <span class="count">(%s)</span>

en: To access the AMP version go to any blog post and add %s to the end of the URL.
pt_PT: Para aceder à versão AMP vá até qualquer post e adicione %s no final do URL.

en: To our client who have made our progress possible, All of us at TieLabs join in wishing you a Happy New Year with the best of everything in your life for you and your family and we look forward to serving you in the new year :)
pt_PT: Para os nossos clientes, que fizeram o nosso crescimento possível, toda a equipa da TieLabs lhes desejamos um Feliz Ano Novo.

en: To the top
pt_PT: Para cima

en: Today's date
pt_PT: Data de Hoje

en: Today's date format
pt_PT: Formato da Data de Hoje

en: Top
pt_PT: Topo

en: Total Articles' Views!
pt_PT: Total de Leituras dos Artigos

en: Traditional
pt_PT: Tradicional

en: Translations
pt_PT: Traduções

en: Translations Settings
pt_PT: Definições de Tradução

en: Travel
pt_PT: Viajar

en: Trending
pt_PT: Em Destaque

en: Trending Post
pt_PT: Post em Destaque

en: Trim Text Settings
pt_PT: Definições Trim Text

en: Trim text by
pt_PT: Trim text por

en: Troubleshooting
pt_PT: Resolução de Problemas

en: Try again
pt_PT: Voltar a Tentar

en: Twitter Username
pt_PT: Username Twitter

en: Two Rows
pt_PT: 2 Colunas

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Type To Search
pt_PT: Digite para Pesquisar

en: Type and hit Enter
pt_PT: Digite e tecle Enter

en: Type your search words then press enter
pt_PT: Digite o que quer pesquisar e depois tecle Enter

en: Typing
pt_PT: Escrever

en: Typography
pt_PT: Tipografia

en: Typography Settings
pt_PT: Definições de Tipografia

en: UPPERCASE
pt_PT: MAIÚSCULAS

en: Uncropped featured image
pt_PT: Imagem em Destaque sem cortar

en: Underline text links on hover
pt_PT: Sublinhar texto com link ao passar com o rato.

en: Uninstall the Demo Data
pt_PT: Desinstalar os dados da demo.

en: Units
pt_PT: Unidades

en: Unnamed
pt_PT: Sem nome

en: Up one
pt_PT: Uma para cima

en: Update
pt_PT: Actualizar

en: Update %2$s
pt_PT: Actualizar %2$s

en: Update Automatically
pt_PT: Actualizar Automaticamente

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Actualização Disponível <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Actualização Disponível <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
pt_PT: Actualização Necessária

en: Update recommended
pt_PT: É recomendada uma actualização

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt_PT: A actualizar o plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
pt_PT: A actualizar o plugin: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
pt_PT: Mensagem de actualização do autor do plugin:

en: Upload
pt_PT: Carregar

en: Upload Custom Font
pt_PT: Carregar Fonte Personalizada

en: Upload Custom Image
pt_PT: Carregar imagem personalizada

en: Upload file and import
pt_PT: Escolher e Importar Ficheiro

en: Upload your .dat theme options file and we will import the options into this site.
pt_PT: Carregue o seu ficheiro .dat com as opções do tema e para importar essas opções para este site.

en: Use %s and it will be replaced with the primary color.
pt_PT: Use %s e será substituído com a cor principal.

en: Use icons
pt_PT: Utilizar Icones

en: Use minus sign (-) to exclude categories. Example: (1,4,-7) = search only in Category 1 & 4, and exclude Category 7.
pt_PT: Use o sinal menos (-) para excluir categorias. Exemplo: (1,4, -7) = pesquisar apenas nas Categorias 1 e 4 e excluir a categorias 7.

en: Use the BuddyPress Member Profile link
pt_PT: Use o link de Perfil de Membro BuddyPress

en: Use the BuddyPress Member Profile link instead of the default author page link in the post meta, author box and the login sections.
pt_PT: Use o link de Perfil de Membro BuddyPress em vez do link para a página do autor.

en: Use the TieLabs Builder
pt_PT: Usar o configurador TieLabs

en: Use the featured image
pt_PT: Usar a imagem em destaque

en: Use the full Font Awesome icon name
pt_PT: Use o nome completo do ícone da Font Awesome

en: Use the post's Short Link
pt_PT: Usar o link curto dos posts

en: Use this option to set a custom logo in the sticky menu or Disable it to use the main logo.
pt_PT: Use esta opção para definir um logo personalizado no Sticky Menu ou desactive para usar o logo principal.

en: User Roles
pt_PT: Papéis de Utilizador

en: VERY HOT
pt_PT: A Ferver

en: Value between 0 and 100 to dim background image. 0 - no dim, 100 - maximum dim.
pt_PT: Valor entre 0 e 100 para a intensidade da imagem de fundo. 0 - intensidade máxima, 100 - intensidade mínima.

en: Variables
pt_PT: Variáveis

en: Verify your license to unlock this section.
pt_PT: Verifique a sua licença para desbloquear esta secção.

en: Version
pt_PT: Versão

en: Version %s
pt_PT: Versão %s

en: Via name is required.
pt_PT: Nome da Via é obrigatório.

en: Video
pt_PT: Vídeo

en: Video Post Format:
pt_PT: Formato de Vídeo do Post:

en: Video URL
pt_PT: URL para Vídeo

en: Videos
pt_PT: Vídeos

en: Videos List
pt_PT: Lista de Vídeos

en: Videos Playlist
pt_PT: Playlist de Vídeos

en: Videos always linked to the Media Page on Instagram.
pt_PT: Vídeos sempre linkados à Página de Media no Instagram

en: View Cart
pt_PT: Ver Carro

en: View affected templates
pt_PT: Ver os temas afetados

en: View all results
pt_PT: Ver todos os resultados

en: View version %1$s details.
pt_PT: Ver detalhes da versão %1$s.

en: View your shopping cart
pt_PT: Ver o seu carro

en: Views
pt_PT: Leituras

en: Visit Site
pt_PT: Visitar Site

en: Visit The Page
pt_PT: Visite a Página

en: WARM
pt_PT: Morno

en: WP debug mode
pt_PT: Modo Debug do WP

en: WP memory limit
pt_PT: Limite de Memória WP

en: WP version
pt_PT: Versão WP

en: We just reached the %s milestone! We are taking this moment to give YOU a big THANK YOU for all the support and confidence you gave us.
pt_PT: Acabamos de atingir o marco %s. Queremos ter um momento para lhe agradecer todo o suporte e a confiança que depositou em nós.

en: We noticed that you rated the theme %1$s stars. We are looking to improve our theme so if you need help, please %2$ssubmit a ticket through our support system%5$s or %3$ssubmit your feature requests%5$s, otherwise we highly appreciate your valuable five stars. %4$sClick here to change your rating%5$s.
pt_PT: Notámos que classificou o tema com %1$s estrela. Queremos melhorar o nosso tema e por isso precisamos de ajuda, por favor %2$senvie um ticket através do nosso sistema de suporto%5$s ou %3$ssugira uma nova fucionalidade%5$s, caso contrário, vamos apreciar muito que nos classifique com 5 estrelas. %4$sClique aqui para mudar a sua classificação%5$s.

en: We recommend to run Demo Import on a clean WordPress installation.
pt_PT: Recomendamos a importação de demo numa instalação limpa de WordPress

en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5* rating on themeforest.net!%4$s If you are experiencing issues, please %3$sopen a support ticket%4$s and we'll do our best to help you out.
pt_PT: Percebemos que você está a usar %1$s há algum tempo; Nós esperamos que você ame! Nós ficaríamos felizes se você pudesse %2$s dar-nos uma classificação de 5 * no themeforest.net!%4$s Se você está com problemas, por favor %3$sabra um ticket de suporte%4$s e nós faremos o nosso melhor para o ajudar.

en: Weather
pt_PT: Tempo

en: Weekly mortgage applications pop on stock sell-off
pt_PT: Hipotecas Semanais destacam nas vendas de acções

en: Welcome
pt_PT: Bem vindo

en: Welcome to %s
pt_PT: Bem vindo a %s

en: What We See When We Look at Travel Photography
pt_PT: O que vemos quando olhamos para a fotografia de viagem

en: When scrolling upwards
pt_PT: Quando se faz scrool para cima

en: When you click the button below the theme will create a .dat file for you to save to your computer.
pt_PT: Quando clicar no botão abaixo, o tema criará um ficheiro .dat para que possa guardar no seu computador.

en: When you double-click a word or highlight a few words, a small share icons are displayed. When you click an icon, a share modal will automatically launch, containing the text you selected along with a link to the post.
pt_PT: Quando fizer duplo clique ou seleccionar algumas palavras, um pequeno ícones de partilha é mostrado. Quando clica num dos ícones, será lançada uma caixa de partilha com o texto seleccionado e um link para o post.

en: White
pt_PT: Branco

en: White Label
pt_PT: Marca Branca

en: Why homeowners are leaving billions on the table
pt_PT: Porque é que os proprietários deixam biliões em cima da mesa

en: Why people are flocking to Oregon
pt_PT: Porque é que as pessoas se estão a juntar em Oregon

en: Widgets Titles
pt_PT: Títulos dos Widgets

en: Widgets icon
pt_PT: Ícones dos Widgets

en: Will add to the &lt;head&gt; tag. Useful if you need to add additional codes such as CSS or JS.
pt_PT: Será adicionado à tag &lt;head&gt;. Útil se precisar de adicionar código tipo CSS ou JS.

en: Will add to the footer before the closing  &lt;/body&gt; tag. Useful if you need to add Javascript.
pt_PT: Será adicionado ao rodapé antes de fechar a tag &lt;/body&gt;. Útil se precisar de adicionar Javascript.

en: Will not appear if the Block URL is empty.
pt_PT: Não se mostra se o bloco URL estiver vazio.

en: Will not appear if the numeric pagination is active.
pt_PT: Não se mostra se a paginação numérica estiver activa.

en: Will override the sliders above.
pt_PT: Vai substituir os sliders acima.

en: Without Sidebar
pt_PT: Sem Sidebar

en: Without background, padding nor borders.
pt_PT: Sem fundo, espaço ou bordas.

en: WooCommerce Product Page Sidebar Position
pt_PT: Posição da Sidebar na Página de Produtos WooCommerce

en: WooCommerce Settings
pt_PT: Definições WooCommerce

en: WooCommerce Sidebar Position
pt_PT: Posição da Sidebar WooCommerce

en: Woohoo! We are so happy You have been with us for %s We are looking forward to providing an awesome WordPress theme and plugins for you for many more. Thanks for being an awesome customer!
pt_PT: Woohoo! Estamos muito felizes por estares connosco há %s. Queremos continuar a proporcionar fantásticos temas e plugins de WordPress durante muito mais tempo. Obrigado por ser um cliente espectacular.

en: WordPress Login page
pt_PT: Página de Login do WordPress

en: WordPress Login page Logo
pt_PT: Logo para a página de login do wordPress

en: WordPress Login page Logo URL
pt_PT: URL para o logo da página de login do wordPress

en: WordPress Repository
pt_PT: Repositório WordPress

en: WordPress environment
pt_PT: Ambiente Wordpress

en: WordPress is a favorite blogging tool of mine and I share tips and tricks for using WordPress here.
pt_PT: WordPress é a minha ferramenta de blog preferida e vou partilhar dicas e truques acerca de como a usar aqui.

en: Words
pt_PT: Palavras

en: World
pt_PT: Mundo

en: XMLReader
pt_PT: Leitor XML

en: Xbox boss talks Project Scorpio price
pt_PT: O Xbox boss fala do preço do Projecto Scorpio

en: YAY, New Features
pt_PT: YAY, Novas Funcionalidades

en: YNAP sees slightly slower sales growth after strong 2015
pt_PT: YNAP vê ligeira diminuição nas vendas após um 2015 forte

en: Yellow
pt_PT: Amarelo

en: Yes
pt_PT: Sim

en: You are approaching the post variable limit imposed by your server configuration. Exceeding this limit may automatically delete menu items settings when you save. Please increase your %1$s directive in php.ini. See: %2$s Increasing max input vars limit.%3$s
pt_PT: Está a atingir o limite de posts imposto pela configuração do seu servidor. Exceder este limite pode remover, de forma automática, alguns dos itens de menu que tem guardados. Por favor, aumente a sua %1$s em php.ini. Veja %2$s Aumentar limites de valores máximos %3$s

en: You are awesome! Thanks for using our theme, %s is now installed and ready to use! Get ready to build something beautiful :)
pt_PT: Você é fantástico caralho! Obrigado por usar o nosso tema. %s está agora instalado e pronto a ser usado. Prepare-se para criar algo belo.

en: You can change the "%s" text from the Translation tab.
pt_PT: Pode mudar o texto de "%s" na Tab de Tradução

en: You have to increase the suhosin.post.max_vars and suhosin.request.max_vars parameters to 2000 or more.
pt_PT: Deve aumentar o parâmetro suhosin.post.max_vars and suhosin.request.max_vars para 2000 ou mais.

en: You may need to enable pretty permalinks if it isn't working.
pt_PT: Tens de activar os pretty permalinks se não estiver a funcionar.

en: You need to install the %s Plugin first.
pt_PT: Precisa de instalar o plugin %s primeiro.

en: You need to install the %s plugin to use this feature.
pt_PT: Necessita de instalar o %s plugins para utilizar esta funcionalidade.

en: You need to set the Location.
pt_PT: Necessita de definir uma localização.

en: You need to set the YouTube API Key in the theme options page > Integrations.
pt_PT: É necessário configurar a sua API Key do Youtube na página de opções do tema > Integrações.

en: You need to uninstall the imported demo before importing another one.
pt_PT: Tem de desinstalar a demo importada antes de instalar outra.

en: You will be notified via this page when the import is completed.
pt_PT: Será notificado nesta página quando a importação estiver completa.

en: You're almost finished!
pt_PT: Está quase!

en: YouTube API Key
pt_PT: Chave API YouTube

en: Your Profile
pt_PT: O Seu Perfil

en: Your Site is Validated
pt_PT: O seu site está validado

en: Your Site is not Validated
pt_PT: O seu site não está validado

en: Your Support Period Expiring Soon
pt_PT: O seu período de suporte caduca brevemente

en: Your Support Period Has Expired
pt_PT: O seu período de suporte caducou

en: Your Support Period expires on %1$s, active Support Period is requried for %2$sAutomatic Theme Updates%3$s and %2$sSupport System Access%3$s. %4$sGet an extra 6 months of support now%5$s. Once the support is renewed please click on the button bellow.
pt_PT: O seu período de suporte termina em %1$s, um período de activo de suporto é necessário para  %2$sActualização Automática do Tema%3$s e %2$sAcesso ao Sistema de Suporte%3$s. %4$sConsiga um período extra de 6 meses de suporte agora%5$s. Assim que fizer a renovação clique no botão abaixo.

en: Your Support Period has expired, %1$sAutomatic Theme Updates%2$s and %1$sSupport System Access%2$s have been disabled. %3$sRenew your Support Period%4$s. Once the support is renewed please click on the button bellow.
pt_PT: O seu período de suporte terminou, %1$sas Actualizações Automáticas%2$s e o %1$sacesso ao Sistema de Suporte%2$s foi desactivado. %3$sRenove o seu período de suporte%4$s. Assim que renovar o suporte clique no botão abaixo.

en: Your Support Period is Active
pt_PT: O seu período de suporte está activo

en: Your cart is currently empty.
pt_PT: O seu carro está vazio.

en: Your child theme contains outdated copies of some template files. These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of the theme.
pt_PT: O seu tema base contém copias caducadas de alguns ficheiros. Poderá ser necessário atualizar estes ficheiros para os tornar compatíveis com a versão atual do tema.

en: Your friends at TieLabs
pt_PT: Os seus amigos do TieLabs

en: Your license is not validated. Click on the link below to unlock demo import, bundeled plugins and access to premium support.
pt_PT: A sua licença não é válida. Clique no link abaixo para ter acesso à instalação conjunta de plugins, à importação de demos e a suporte prioritário.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled. Contact your hosting provider.
pt_PT: O seu servidor não tem o fsockopen ou o cURL activo. Contacte a sua empresa de alojamento.

en: Your server does not support the mbstring functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
pt_PT: O seu servidor não suporta  mbstring functions - isto é necessário para uma melhor codificação de caracteres.

en: Your server is running Suhosin, and your current maxvars settings may limit the number of menu items you can save.
pt_PT: O seu server está a correr Suhosin e as suas definições máximas podem limitar o número de itens de menu que pode guardar.

en: Your site is now validated!, Demo import and bundeled plugins are now unlocked.
pt_PT: O seu site foi validado. A importação de Demos e a instalação conjunta de plugins estão disponíveis.

en: and
pt_PT: e

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
pt_PT: desconhecido

en: by %s
pt_PT: por %s

en: cURL version
pt_PT: Versão cURL

en: humidity:
pt_PT: humidade:

en: links color
pt_PT: Cores dos Links

en: lowercase
pt_PT: minúsculas

en: no-repeat
pt_PT: sem repetição

en: page
pt_PT: página

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
pt_PT: e

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Tudo <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Tudo <span class="count">(%s)</span>

en: repeat
pt_PT: repetir

en: repeat-x
pt_PT: repetir-x

en: repeat-y
pt_PT: repetir-y

en: sub item
pt_PT: sub-item

en: supports : YouTube, Vimeo, Viddler, Qik, Hulu, FunnyOrDie, DailyMotion, WordPress.tv and blip.tv
pt_PT: suporta: YouTube, Vimeo, Viddler, Qik, Hulu, FunnyOrDie, DailyMotion, WordPress.tv e blip.tv

en: wind:
pt_PT: vento:

en: wp_remote_get() failed. Contact your hosting provider.
pt_PT: wp_remote_get() failed. Contacte a sua empresa de alojamento.

en: wp_remote_post() failed. Contact your hosting provider.
pt_PT: wp_remote_post() falhou. Contacte a sua empresa de alojamento.

en: ​Secondary Nav Menu
pt_PT: Menu Secundário
